Izraelská polícia bila smútiacich na pohrebe zastrelenej novinárky

Násilné strety na pohrebe zabitej novinárky. Pri poslednej rozlúčke s reportérkou televízie al-Džazíra, Šírín abú Aklaovej, vypukli nepokoje medzi izraelskou políciou a účastníkmi pohrebu.

Rakva abú Aklaovej takmer spadla na zem, keď policajti - niektorí s obuškami - vtrhli do davu Palestínčanov, ktorí sa okolo nej zhromaždili. Polícia uviedla, že tak konala po tom, čo na ňu Palestínčania hádzali kamene.  Abú Aklaovú zastrelili za sporných okolností ešte v stredu, pričom z jej usmrtenia sa navzájom obviňujú Izrael a Palestínčania. Jej zabite vyvolalo rozsiahlu vlnu odsúdenia.

Na videozázname vidieť potýčku medzi políciou a Palestínčanmi, ktorí sa v areáli nemocnice zhromaždili okolo novinárkinej rakvy. Polícia následne dav zatlačila späť, pričom niektorí policajti bili a kopali smútiacich. Izraelská polícia uviedla, že policajti "boli nútení použiť prostriedky na rozohnanie davu", uvádza spravodajská stanica.

Hovorca generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov Antónia Guterresa uviedol, že Guterres bol "hlboko znepokojený"  konfrontáciou medzi izraelskými bezpečnostnými silami a Palestínčami, ako i správaním sa niektorých policajtov.

Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová taktiež označila snímky ukazujúce bitie smútiacich zo strany polície za znepokojivé. "Ľutujeme narušenie niečoho, čo by malo byť predovšetkým pokojnou procesiou," povedala. Palestínska samospráva a televízia al-Džazíra tvrdia, že abú Aklaovú zabili izraelské bezpečnostné jednotky. 

Izrael však namieta, že doposiaľ nebolo možné presne určiť, čo sa stalo, a že novinárka mohla zomrieť aj v dôsledku palestínskej paľby. Zo štvrtkovej predbežnej správy izraelskej armády vyplýva, že smrteľný výstrel mohol pochádzať z "mohutnej paľby palestínskych ozbrojencov" či možno z "niekoľkých guliek" vypálených vojakom "na teroristu, ktorý strieľal na jeho vozidlo".

Novinárke vyjadril úctu aj palestínsky prezident Mahmúd Abbás, ktorý ju označil za "martýrku slobodného sveta", čo "obetovala svoj život" na obranu palestínskej otázky.

Abbás zároveň vyhlásil, že Izrael je "plne zodpovedný za jej zabitie" a že prípad posunie na Medzinárodný trestný súd, ktorý vyšetruje podozrenia z vojnových zločinov. Izraelský premiér Naftali Bennett obvinil Abbása, že "hádže vinu na Izrael bez akéhokoľvek základu".

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá