Novým šéfom SOZA je Anton Popovič

Novým šéfom SOZA je Anton Popovič
Zdroj foto: SITA
Novým šéfom Slovenského ochranného zväzu autorského pre práva k hudobným dielam (SOZA) sa dnes stal Anton Popovič.

Nového riaditeľa SOZA, hudobníka, skladateľa a producenta Antona Popoviča vymenoval na svojom dnešnom zasadnutí Výbor SOZA a vo funkcii ho potvrdilo grémium členov volených orgánov, agentúru SITA o tom informovala marketingová manažérka SOZA Katarína Tomandlová.

Predošlý riaditeľ SOZA Vladimír Repčík 31. októbra oznámil, že rezignuje na svoju funkciu z osobných dôvodov. Výbor SOZA rezignáciu prijal po tom, ako sa s Repčíkom zišiel v reakcii na neutíchajúcu kritiku SOZA a jej vedenia po spochybnených výberoch poplatkov.

Absurdným prípadom, aké sa stali medzi SOZA a napríklad obcami Pohorelá či Heľpa, má zabrániť malá novela autorského zákona platná od 1. decembra. Predchádza prípadným sporom organizátorov kultúrnych podujatí s organizáciami kolektívnej správy autorských práv.

V programoch kultúrnych akcií, ktoré nahlasujú ich usporiadatelia na organizácie kolektívnej správy ešte pred ich konaním, už napríklad nemusí byť popri názve aj meno autora hudobného diela. Postačí iba údaj o autorstve.

Podľa úpravy medzi iným nenahlásenie zoznamu diel uvedených na kultúrnej akcii automaticky neznamená, že ide o diela, ku ktorým právo na verejné vykonanie spravuje organizácia kolektívnej správy, ako to bolo predtým. Usporiadateľ má priestor na to, aby preukázal opak.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá