Britská kráľovná Alžbeta sa opäť objavila na verejnosti, navštívila prehliadku koní

Britská kráľovná Alžbeta sa opäť objavila na verejnosti, navštívila prehliadku koní
Zdroj foto: TASR
Britská kráľovná Alžbeta II. sa v piatok prekvapujúco objavila na verejnosti – len niekoľko dní po tom, ako ju zdravotný stav a vysoký vek prinútili prvýkrát po takmer 60 rokoch vynechať účasť na slávnostnom otvorení novej parlamentnej sezóny.

 Deväťdesiatšesťročná panovníčka sa objavila na prehliadke koní vo Windsore. Počas príjazdu sa usmievala a konverzovala so skupinou ľudí cez otvorené okno svojho Range Roveru. Následne sa za pomoci vychádzkovej paličky premiestnila do kráľovskej lóže. Na podujatí sa zdržala približne hodinu.

Úrady jej neprítomnosť na otváraní parlamentnej sezóny zdôvodnili "občasnými problémami s pohyblivosťou" – s chôdzou a státím –, ktoré ju sužujú od minulého roka. Na otváraní parlamentnej sezóny ju zastúpil jej syn, 73-ročný princ Charles, čo je podľa AFP neklamným znakom toho, že sa kráľovnina vláda chýli ku koncu. Ona však opakovane trvá na tom, že jej "práca" je doživotná. Podľa najnovšieho prieskumu si jej odstúpenie praje 34 percent Britov.

Kráľovnú naposledy videli na verejnosti koncom marca vo Westminsterskom opátstve na zádušnej omši za jej manžela, princa Philipa, ktorý zomrel vlani vo veku 99 rokov. Tam tiež používala paličku a potrebovala pomoc, aby sa dostala na svoje miesto.

Kráľovnina účasť na verejných podujatiach sa zužuje čoraz viac, pričom začiatkom roka ju postihlo i ochorenie COVID-19, čo vyvolalo obavy o jej zdravotný stav. Alžbeta II. v tomto roku oslavuje rekordné 70. výročie svojho nástupu na trón.

Na začiatok júna sú naplánované štvordňové oslavy vrátane vojenských prehliadok, piknikov i popového koncertu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá