Dostal do väzenia El Chapa, teraz chce pomôcť Výbohovi. Americký prokurátor hovorí, že ide o zneužitie kajúcnikov

TA3
2.5.2022 20:44

Kajúcnici a dôveryhodnosť ich výpovedí sú častou témou nielen u nás, ale aj v zahraničí. Mnoho skúseností s nimi má Richard P. Donoghue, bývalý námestník generálneho prokurátora Spojených štátov amerických. Ten prišiel na Slovensko, aby posilnil tím obhajcov Miroslava Výboha. Ako sa mu podarilo dostať za mreže legendárneho zločinca El Chapa? Čo všetko musí kajúcnik, ktorý sám páchal trestné činy splniť na to, aby bola jeho výpoveď dôveryhodná?

donoghue_2.jpg
TA3

Aj Richard P. Donoghue využíval kajúcnikov v USA, a to od drogovej trestnej činnosti až po korupčnú činnosť. "Zároveň sú potrebné isté zábezpeky, ktoré sú súčasťou systému, aby sme mohli dôverovať svedectvám, ktoré kajúcnici poskytujú," uviedol. Dodal, že aj v procese s El Chapom použili asi desiatich takýchto svedkov, avšak mali aj ďalšie dôkazy a nemohli sa spoliehať len na ich výpovede. 

V prípade El Chapa mali veľa dôkazov

"Mali sme širokú škálu dôkazov, keď sa to dostalo pred porotu, tak jej bolo povedané, že môže dôverovať týmto kajúcnikov, ale je to podporené ďalšími dôkazmi," povedal.  

Je mimoriadne zriedkavé, aby kajúcnik v systéme Spojených štátov získal úplnú beztrestnosť po výpovedi. "Prokurátori vyžadujú, aby sa priznal ku všetkým skutkom," uviedol, že sudca napokon rozhoduje o treste pre kajúcnika a prihliada na to, akou veľkou časťou prispel k vyšetrovaniu. 

Bývalý námestník generálneho prokurátora USA zároveň konštatoval, že pokiaľ sa v USA zistí, že kajúcnik klamal pri výpovedi, tak následne stratí výhody, ktoré boli dohodnuté. Dohoda medzi prokurátorom a svedkom musí byť veľmi podrobná. 

"Medzi klientom a advokátom musí existovať dôvernosť. Advokát mu nemôže pomôcť v trestnej činnosti, z hľadiska obhajoby však nemôže byť nútený, aby zverejnil niečo, čo mu povedal klient ako súčasť obhajoby," povedal Donoghue.

Výboh sa na bývalého námestníka obrátil, aby posilnil tím jeho obhajcov. "Najprv som si myslel, že ako Američan nemám ako pomôcť, ale potom som bol požiadaný, aby som sa pozrel na fungovanie kajúcnikov, aby som sa vyjadril, že či sa s nimi zaobchádza v tomto prípade tak, ako by sa to dialo v USA. Keď som sa na to pozrel, tak to tak nie je," dodal Donoghue. 

Podrobnosti dohody by mali byť známe

Donoghue si myslí, že obhajoba by mala získať všetky informácie o výhodách, ktoré boli dohodnuté kajúcnikom. Je to podľa neho relevantné aj pre súd, pretože súd by mal vedieť, že aká je dohoda medzi svedkom a prokurátorom. "Z hľadiska férovosti by tá dohoda mala byť zverejnená aj pre verejnosť," dodal.

V prípade Miroslava Výboha nevidí, okrem kajúcnikov, ďalšie podporné dôkazy. "Tento prípad je postavený iba na výpovediach a podľa mňa je to zneužitie kajúcnikov a prokuratúra by nemala postupovať bez ďalších dôkazov, keďže nevie zhodnotiť, či hovoria pravdu," myslí si. 

Od tímu obhajcov sa dozvedel, že Imrecze zmenil výpoveď od októbra 2014 do marca 2016. Pre neho to nie je malá zmena. "Nie je to malý detail, nie je to ako, keď poviete, že niečo sa stalo v pondelok a stalo sa to v utorok. 18 mesiacov je veľký rozdiel." Je podľa neho veľmi nepravdepodobné, že by na úplatok zabudol 18 mesiacov. "Ten príbeh, po tom, ako ho zmenil, je veľmi nepravdepodobný."

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok