Bývalí zamestnanci Slotexu majú vyplatené garančné dávky

Aktualizované:
Bývalí zamestnanci Slotexu majú vyplatené garančné dávky
Zdroj foto: TASR
Bývalí zamestnanci skrachovanej firmy Slotex Fashion, s.r.o. pôsobiacej vo Vranove nad Topľou, už majú vyplatené všetky pohľadávky, ktoré im dlhoval taliansky investor.

Svoje peniaze dostali z garančného fondu, do ktorého sa skladajú všetci poctiví podnikatelia a živnostníci.

Uviedol to na utorňajšej tlačovej besede člen predsedníctva Odborového zväzu KOVO Jozef Balica. Sociálna poisťovňa vyplatila 220 bývalým zamestnancom textilky vyše 308 tis. eur. Z tohto počtu 180 ľudí dostalo náhradu mzdy za tri mesiace a dvojmesačné odstupné. Ostatní bývalí zamestnanci, ktorí odišli z firmy skôr, ako tá oficiálne skončila svoje pôsobenie na Slovensku, a mali nevyplatené mzdy, dostali z garančného poistenia chýbajúcu jednu či dve mzdy.

Balica uviedol, že je to tá dobrá strana mince. Horšia je tá druhá, ktorá odkrýva problémy v našej legislatíve. Taliansky investor totiž dlhodobo neplatil na Slovensku povinné odvody a ostali po ňom dlhy vo výške zhruba 1,2 mil. eur. Navyše sa postaral o stresujúce chvíle, ktoré dlhodobo zažívali šičky a ostatní zamestnanci tejto firmy, keď ostali bez príjmu. Väčšina z nich si pritom doteraz nenašla v regióne s vysokou mierou nezamestnanosti inú prácu.

Odborári však vidia problém v našej exekutíve. Podľa Balicu, už dávno predtým, ako narástol dlh talianskeho podnikateľa do sociálnej a zdravotných poisťovní, mal niekto zasiahnuť. Firma odišla do zahraničia, nikomu sa nepodarilo skontaktovať s jej konateľom, ktorý mal sídlo v Bratislave. Podľa Balicu nie je jasné ani to, či po investorovi ostal nejaký majetok a či bol vyhlásený na skrachovanú firmu konkurz.


Odborový predák je presvedčený, že na Slovensku sú desiatky, možno aj stovky podobných prípadov. Na inšpektorátoch práce je podľa Balicu 8 300 podaní, ktoré poukazujú na porušovanie Zákonníka práce.

Kontrolné orgány iba vydávajú listy o zistenom stave, ale situácia ľudí na pracoviskách sa tým nezlepší.

"Netreba zaznávať, že sa v Zákonníku práce posilňuje miesto odborov, lebo týmto sa vlastne posilňujú práva bežných zamestnancov," uviedol Balica.


Spoločnosť
Slotex Fashion s.r.o. sa etablovala na našom trhu v auguste 2008. Ide o textilnú firmu s talianskou majetkovou účasťou. Firma zatvorila svoje brány 3. septembra po celozávodnej dovolenke a svojim zhruba 180 zamestnancom poslala výpovede poštou. O prácu tu prišli hlavne krajčírky.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá