Poslanci OĽANO chcú, aby Lengvarský stiahol usmernenie o transrodových ľuďoch

TA3 TASR
28.4.2022 21:09

Poslanci koaličného hnutia OĽANO očakávajú, že minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský dodrží svoj sľub a stiahne usmernenie o zmene pohlavia. "O stiahnutie usmernenia žiadalo vyše 20 poslancov OĽANO, pričom ho minister výslovne prisľúbil za prítomnosti predsedu vlády Eduarda Hegera" informovali poslanci OĽANO.

rthfg
TASR/Jaroslav Nováô

Podľa poslancov mal minister na štvrtkovom stretnutí  prisľúbiť, že "dnes alebo zajtra" stiahne usmernenie o zmene pohlavia, ktoré "ministerstvo vydalo bez verejnej diskusie a v rozpore s koaličnou zmluvou". Odmietajú jeho štvrtkové vyjadrenia pre médiá, že o zrušenie usmernenia žiadajú dvaja poslanci Kresťanskej únie a že "otvorí diskusiu s odborníkmi na túto tému".

"Keďže usmernenie vzniklo ešte počas minulej vlády a teraz bolo vydané bez dostatočnej odbornej a politickej diskusie, očakávame, že minister ju otvorí. S vydaním usmernenia sme vyjadrili ostrý nesúhlas. Okrem jeho stiahnutia sme vyslovili aj dve ďalšie požiadavky, pokiaľ ide o vyvedenie personálnej zodpovednosti v rezorte. Aj na ich splnení budeme trvať," doplnili poslanci.

Minister vo štvrtok uviedol, že usmernenie vznikalo nadštandardným procesom na ministerstve zdravotníctva tri roky. Stiahnutie je podľa neho možné po diskusii. Pokiaľ sa nájde nejaký spoločný záver, bude podľa jeho slov usmernenie skoro upravené. Podotkol tiež, že usmernenie je čisto odborné a podrobilo sa celému pripomienkovému konaniu.

MZ SR pripravilo usmernenie v spolupráci s odbornou spoločnosťou. Podľa prezidentky Slovenskej psychiatrickej spoločnosti Ľubomíry Izákovej má slúžiť najmä na odstránenie právnej neistoty lekárov i pacientov. Nové usmernenie podľa iniciatívy Inakosť zjednoduší proces zmeny pohlavia pre transrodových ľudí. Usmernenie víta aj Amnesty International Slovensko, jeho prijatie považuje za dôležitý krok smerom k ochrane ľudských práv transrodových ľudí.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok