Parlament sa opäť zíde v utorok, Mikulec bude čeliť odvolávaniu. Poslanci majú rokovať aj o súdnej mape

TA3 TASR
24.4.2022 09:45

Poslanci Národnej rady SR sa zídu opäť v utorok 26. apríla, o 13.00 h sa má začať mimoriadna schôdza k odvolávaniu ministra vnútra Romana Mikulca. Iniciovala ju pozícia. Smer-SD mu najnovšie vyčíta medializované informácie o jeho údajnom priamom zasahovaní do "živých" trestných vecí. Odvolávaniu bude Mikulec čeliť už po niekoľký raz.

Rokovanie vlády NR SR
TA3 / David Duducz

Poslanci majú rokovať aj o súdnej mape

V stredu 27. apríla o 9.00 h sa má začať riadna 65. schôdza. Definitívne by sa mali poslanci vyjadriť k reforme súdnej mapy a k zriadeniu správnych súdov. Zmeny sú súčasťou plánu obnovy. Súdna mapa sa presunula na záver apríla z prechádzajúcej riadnej schôdze, koalícia mala ešte rokovať o kompromisnom pozmeňujúcom návrhu. Spolu s ňou sa presunuli návrhy zákonov o územnom plánovaní, o výstavbe aj o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy z dielne vicepremiéra Štefana Holého. Presunula sa tiež opakovaná voľba člena Rady Slovenského pozemkového fondu.

Rozhodnúť by mali poslanci aj o novele zákona o Policajnom zbore. Priniesť má zavedenie základnej štruktúry polície. Tvoriť ju majú Prezídium PZ, útvary s pôsobnosťou pre celé územie a útvary s miestnou pôsobnosťou. Osobitne sa zakotvuje postavenie a základné úlohy Kriminalistického a expertízneho ústavu PZ. Zrušiť by sa mala povinnosť nosenia menovky na rovnošate policajtov.

V druhom čítaní je tiež návrh poslancov Sme rodina na čiastočnú kompenzáciu zvýšených finančných nákladov spôsobených rastom cien prostredníctvom vyplatenia polovičnej sumy 13. dôchodku už v júli tohto roka. Plénum by malo rozhodnúť aj o zvýšení počtu vojakov NATO na Slovensku, a to o ďalších 900 vojakov z Česka, Nemecka, USA a Slovinska. Celkovo tak má v rámci mnohonárodnej bojovej skupiny Aliancie v SR pôsobiť do 3000 vojakov.

Súčasťou programu sú i zmeny pri voľbách do orgánov samosprávnych krajov a samospráv obcí. Tie by sa mohli konať skôr, teda v posledných 21 dňoch volebného obdobia orgánov samospráv, namiesto súčasných 14. Voľby by tak mohli byť 22. októbra, a nie v období krátko pred Sviatkom všetkých svätých. Vláda navrhla prerokovať zmeny v skrátenom legislatívnom konaní.

V prvom čítaní je aj zákon o kybernetickej bezpečnosti 

Plénum by sa malo venovať aj viacerým poslaneckým návrhom. V prvom čítaní je napríklad novela zákona o kybernetickej bezpečnosti. Ráta s predĺžením možnosti blokovania škodlivých webov do 30. septembra. Nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho zas navrhujú, aby mohli prejsť do vlastníctva obcí z majetku štátu pozemky, ktoré sa nachádzajú v zastavanom území príslušnej obce.

Súčasťou programu je aj zloženie sľubu poslanca. Slavěna Vorobelová by mala nahradiť šéfa ĽSNS Mariana Kotlebu, ktorému mandát zanikol po rozhodnutí Najvyššieho súdu SR v kauze šekov. Poslanci by mali rozhodnúť aj o návrhu Miroslava Kollára (nezaradený) na odvolanie Mariána Kéryho (Smer-SD) z funkcie predsedu Zahraničného výboru NR SR.

Venovať by sa mali i viacerým výročným správam, napríklad správe o výsledkoch kontrolnej činnosti Najvyššieho kontrolného úradu SR, o výsledku hospodárenia Národnej banky Slovenska či o činnosti komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím.

Súčasťou programu je opäť voľba komisára pre deti. Parlament sa ho pokúšal zvoliť viackrát v uplynulom období, žiaden z doterajších kandidátov však nezískal dostatok hlasov.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok