Zaznejú aj čestné salvy. Britská kráľovná Alžbeta II. oslavuje 96 rokov

TA3 TASR
21.4.2022 10:24

Britská kráľovná Alžbeta II. slávi svoje 96. narodeniny v sídle Sandringham House v anglickom grófstve Norfolk. Informuje o tom BBC.

Alžbeta II., najdlhšie vládnuca britská panovníčka, pricestovala do zmieneného sídla vrtuľníkom. Stretne sa tam s ďalšími rodinnými príslušníkmi a priateľmi.

Očakáva sa, že na panstve bude bývať v "domčeku" Wood Farm, ktorý si obľúbil jej vlani zosnulý manžel, princ Philip, informovala stanica BBC. Philip zomrel vlani v apríli vo veku 99 rokov, dva mesiace pred dosiahnutím storočnice.

Kráľovná už tento rok strávila v sídle Sandringham House istý čas, keď si pripomínala jubileum svojho nástupu na trón z roku 1952.

Alžbeta II. sa narodila v roku 1926 v londýnskom mestskom dome na ulici Bruton Street, kde spočiatku žila so svojimi rodičmi - neskoršími panovníkmi kráľom Jurajom VI. a kráľovnou Alžbetou -  kráľovnou matkou.

Trápia ju zdravotné ťažkosti 

Narodeninové blahoželania kráľovnej poslali okrem iných aj britský premiér Boris Johnson a predseda opozičných labouristov Keir Starmer. Počas dňa zaznejú i čestné salvy.

Kráľovnú v uplynulých mesiacoch trápia problémy s pohybom a musela vynechať viacero verejných podujatí vrátane veľkonočných bohoslužieb.

Kráľovnine jediné tohtoročné verejné vystúpenie mimo jej vlastného sídla alebo na videu bolo koncom marca na ďakovnej omši za princa Philipa vo Westminsterskom opátstve v Londýne.

Ďalšími najdlhšie žijúcimi britskými panovníkmi boli kráľovná Viktória (vládla v rokoch 1837 - 1901) a Juraj III. (vládol v rokoch 1760 - 1820), ktorí sa obaja dožili 81 rokov.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok