Kuleba požiadal Bulharsko o vojenskú pomoc, dodávky však blokuje socialistická strana

TA3 TASR
21.4.2022 07:27

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba požiadal v stredu Bulharsko, aby sa pridalo k iným západným krajinám a poslalo Ukrajine vojenskú pomoc.

Rusko porušilo medzinárodné právo. Je potrebné potrestať ho sankciami, uviedol Kuleba
TASR/AP

Ukrajina opakovane žiada krajiny EÚ a NATO o dodávky vojenskej pomoci odvtedy, čo ju 24. februára napadlo Rusko. Bulharsko, ktoré má dlhodobo blízke vzťahy s Ruskom, jej však takúto pomoc zatiaľ poskytnúť odmieta. Agentúra AP pripomína, že Bulharsko spoločne s Maďarskom sú tak jedinými členskými krajinami EÚ, ktoré dosiaľ neboli ochotné Ukrajine poslať zbrane.

"Bulharská vláda aj bulharský parlament veľmi dobre vedia, aké sú ukrajinské požiadavky... Keď bojujete vo vojne, potrebujete všetko; od nábojov až po vojenské lietadlá. Rovnaký zoznam (požiadaviek) sme zaslali všetkým členom NATO," povedal Kuleba po stretnutiach, ktoré v stredu absolvoval v bulharskom parlamente.

AFP pripomína, že šéf ukrajinskej diplomacie pricestoval v pondelok neskoro večer na trojdňovú návštevu Bulharska, ktoré je veľkovýrobcom munície, protitankových striel a ľahkých zbraní. Bulharsko zároveň patrí k hŕstke východoeurópskych krajín disponujúcich sovietskymi stíhačkami typu MiG-29, o ktorých dodanie Kyjev dlhodobo žiada, keďže s nimi vedia lietať ukrajinskí piloti.

Kuleba diskutoval o požadovanej vojenskej pomoci ešte v utorok s bulharským premiérom Kirilom Petkovom aj bulharským ministrom obrany Dragomirom Zakovom, informovala v stredu bulharská ministerka zahraničných vecí Teodora Genchovská. V stredu ráno sa následne stretol aj s bulharským prezidentom Rumenom Radevom. Poskytnutie vojenskej pomoci Ukrajine blokuje Bulharská socialistická strana (BSP), ktorá sa vyhráža, že v prípade akejkoľvek takejto zásielky odíde z vládnej koalície.

Predsedníčka Bulharskej socialistickej strany a súčasná bulharská ministerka hospodárstva Kornelia Ninová, ktorá kontroluje povolenia na vývoz zbraní, opakovane uviedla, že kým bude vo vláde, na Ukrajinu nebude z Bulharska vyvezený "ani jediný klinec".

"Rešpektujeme politickú situáciu v Bulharsku a necháme na tamojšej vláde a parlamente, aby sa rozhodli, kedy a ako pomôžu Ukrajine," povedal Kuleba. "Chcem však ešte raz zopakovať: tí, ktorí sú neochotní, vyslovujú sa proti dodávkam zbraní a iného vojenského materiálu na Ukrajinu, v skutočnosti podporujú ruskú agresiu a vraždenie našich občanov," dodal.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok