Neúspešný kandidát na prezidenta Mélenchon chce byť francúzskym premiérom. Boj o kreslo však nebude jednoduchý

TA3 TASR
20.4.2022 13:02

Neúspešný krajne ľavicový kandidát na prezidenta Francúzskej republiky Jean-Luc Mélenchon dúfa, že po júnových parlamentných voľbách sa stane predsedom vlády. Informuje o tom agentúra DPA.

Jean-Luc Mélenchon Francúzsko kandidát voľby plagáty kampaň 1140 px (SITA/AP)
SITA/AP

Mélenchon sa v prvom kole prezidentských volieb, ktoré sa uskutočnilo 10. apríla, umiestnil na treťom mieste a nepostúpil tak do druhého kola, ktoré sa bude konať túto nedeľu a o prezidentský post sa v ňom pobijú súčasný francúzsky prezident – centrista Emmanuel Macron – a krajne pravicová kandidátka Marine Le Penová.

Mélenchon pre francúzsku spravodajskú televíziu BFMTV v utorok uviedol, že dúfa, že jeho ľavicová strana získa v parlamente väčšinu.

Vo Francúzsku vymenúva predsedu vlády prezident. Ak však prezidentov tábor nemá v parlamente väčšinu, tak predseda vlády musí byť vymenovaný z inej než z prezidentovej strany, pretože inak by parlament mohol zvrhnúť vládu prostredníctvom hlasovania o nedôvere.

Nie je to také jednoduché

Ak prezident a premiér nepochádzajú z jedného politického tábora, stáva sa rola premiéra vo Francúzska podľa DPA oveľa dôležitejšou, pričom je oveľa ťažšie prijímať politické rozhodnutia. Prezident je totiž vtedy nútený spolupracovať s predsedom vlády, ktorý je jeho politickým oponentom.

Takéto zloženie vlády sa vo Francúzsku nazýva "súžitím" a takáto situácia vo Francúzsku naposledy nastala v rokoch 1997 – 2002, keď konzervatívny prezident Jacques Chirac mal premiéra socialistu Lionela Jospina.

Mélenchon je v súčasnosti vo Francúzsku najsilnejším ľavičiarom, pričom dúfa, že sa mu v parlamentných voľbách podarí sformovať alianciu s inými ľavicovými stranami.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok