Turecko začalo novú ofenzívu na severe Iraku. Zameriava sa na kurdských ozbrojencov

18.4.2022 07:59

Turecko začalo novú pozemnú a vzdušnú cezhraničnú ofenzívu proti kurdským ozbrojencom v severnom Iraku. Podľa agentúry AP to v pondelok oznámil turecký minister obrany Hulusi Akar.

Turecko spúšťa novú pozemnú a leteckú ofenzívu na severe Iraku
Twitter/NEXTA

Turecké stíhačky a delostrelectvo zasiahli ciele patriace Strane kurdských pracujúcich (PKK). Následne komandá podporované vrtuľníkmi a bezpilotnými lietadlami prekročili hranice po súši alebo boli prepravené vrtuľníkmi, spresnil Akar vo videu zverejnenom na webovej stránke ministerstva obrany.

Akar povedal, že lietadlá úspešne zasiahli úkryty, bunkre, jaskyne, tunely, muničné sklady a veliteľstvá patriace PKK. Skupina PKK má základne v severnom Iraku a využíva toto územie na útoky na Turecko, dodala AP. Turecko v posledných desaťročiach uskutočnilo proti PKK mnoho cezhraničných leteckých a pozemných operácií. Táto ofenzíva sa sústredila na severoiracké regióny Metina, Zap a Avašin-Basjan, spresnil Akar.

"Naša operácia úspešne pokračuje podľa plánu. Ciele, ktoré boli stanovené pre prvú fázu, boli dosiahnuté," ubezpečil minister. Informácie o počte vojakov a lietadiel zapojených do vpádu na sever Iraku nie sú nateraz k dispozícii. Minister obrany súčasne deklaroval, že turecké vedenie je odhodlané chrániť turecký národ pred terorizmom, ktorý "sužuje našu krajinu už 40 rokov". Avizoval, že boj Turecka "bude pokračovať, kým nebude zneškodnený posledný terorista".

Ubezpečil tiež, že operácia tureckých síl je zameraná na "teroristov" a sprevádza ju maximálna ohľaduplnosť, aby sa zabránilo ohrozeniu civilného obyvateľstva a škodám na kultúrnych a náboženských objektoch. Kurdská militantná skupina sa k najnovšiemu vývoju nevyjadrila. Od roku 1984, keď PKK, ktorú USA a Európska únia označili za teroristickú organizáciu, začala povstanie vo väčšinovo kurdskom regióne na juhovýchode Turecka, boli zabité desaťtisíce ľudí.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok