Kanaďania oslavujú: Futbalová reprezentácia postúpila na majstrovstvá sveta po 36 rokoch

28.3.2022 14:47

Futbalisti Kanady sa po 36 rokoch opäť predstavia na majstrovstvách sveta. Svoju druhú účasť na šampionáte v histórii si "javorové listy" definitívne zabezpečili hladkým víťazstvom 4:0 nad Jamajkou v predposlednom 13. kole kvalifikácie zóny CONCACAF. Blízko k zisku miestenky na MS 2022 v Katare sú vďaka zisku troch bodov aj USA s hetrikom Christiana Pulišiča proti Paname (5:1) a Mexiko po výhre na pôde Hondurasu 1:0.

Góly Kanady zaznamenali Cyle Larin, Tajon Buchanan, Junior Hoilett a vlastný zásah do jamajskej siete pridal Adrian Mariappa. Po triumfe oslavovalo vypredané 30-tisícové hľadisko v Toronte postup na MS, iba druhý v kanadskej histórii po účasti na šampionáte 1986 v Mexiku. "Kanada je futbalový národ. Postúpili sme a ideme ďalej. Ešte sme len začali," uviedol anglický kouč Kanaďanov John Herdman. Domácim pre zdravotné problémy chýbal hviezdny Alphonso Davies z Bayernu Mníchov. Kanada vedie tabuľku o tri body pred USA a Mexikom.

Tím USA ukončil na štadióne v Orlande sen Panamy o postupe na MS, Pulišič z londýnskej Chelsea už v prvom polčase dal dva zásahy z penalty a v 65. minúte skompletizoval hetrik. Hostia výrazne nepriaznivé skóre až v závere upravili gólom Anibala Godoya. Panama sa už nemôže dostať ani na štvrtú priečku, zaručujúcu účasť v baráži.

Američanov by o priamu miestenku na MS mohla pripraviť iba vysoká prehra o šesť a viac gólov v záverečnom kole v stredu na pôde Kostariky. Tá figuruje zatiaľ na barážovej štvrtej pozícii, keď uspela v Salvádore 2:1. Prvé tri tímy sa na MS dostanú priamo. Tretie je priebežne Mexiko iba o skóre za USA, o jeho tesnej výhre 1:0 vonku nad Hondurasom rozhodol v 70. minúte Edson Alvarez.

Kanada - Jamajka 4:0 (2:0)

Góly: 13. Larin, 44. Buchanan, 83. Hoilett, 88. Mariappa (vlastný)

Salvádor - Kostarika 1:2 (1:2)

Góly: 31. Gil - 30. Contreras, 45.+1 Campbell

USA - Panama 5:1 (4:0)

Góly: 17., 45.+4 a 65. Pulišič (prvé dva z 11m), 23. Arriola, 27. Ferreira - 86. Godoy

Honduras - Mexiko 0:1 (0:0)

Gól: 70. Alvarez