Čína hlási najviac potvrdených prípadov koronavírusu za dva roky. Krajina zavádza nové opatrenia

13.3.2022 08:59

V Číne za uplynulých 24 hodín zaznamenali 3393 potvrdených prípadov ochorenia Covid-19. Je to viac ako dvojnásobok prípadov za predchádzajúci deň a najvyšší počet od konca prvej vlny epidémie v meste Wu-chan pred dvoma rokmi, uviedla v nedeľu agentúra AFP s odvolaním sa na Národnú zdravotnícku komisiu.

Podľa novej štúdie koronavírus neunikol z laboratória. Prvým nakazeným bola predavačka z trhu
TASR/AP

S lokálnymi epidémiami koronavírusových variantov omikron a delta bojuje takmer 19 provincií. V dôsledku celoštátneho nárastu prípadov úrady nariadili zatvorenie škôl v Šanghaji a lockdowny v niekoľkých mestách na severovýchodne krajiny.

Čína, kde bol nový druh koronavírusu SARS-CoV-2 prvýkrát zistený koncom roka 2019, zaviedla politiku "nulovej tolerancie covidu", ktorej súčasťou sú v prípade objavenia lokálnych ohnísk nákazy rýchle lockdowny, obmedzenie cestovania a hromadné testovanie. Tento postup je však v prípade vysoko nákazlivého variantu omikron a prudkého nárastu asymptomatických prípadov logisticky náročný, píše AFP.

Čiastočný lockdown bol v nedeľu vyhlásený v meste Ťi-lin. Jeho obyvatelia absolvovali už šesť kôl hromadného testovania, v nedeľu tam hlásili viac ako 500 prípadov nákazy variantom omikron. Susedné priemyselné mesto Čchang-čchun s deviatimi miliónmi obyvateľom je v lockdowne od piatka. Starosta Ťi-linu a šéf zdravotnej komisie v Čchang-čchune boli v sobotu odvolaní, informovali štátne médiá.

Menšie mestá S'-pching a Tun-chua ležiace v provincii Ťi-lin boli uzatvorené vo štvrtok, respektíve v piatok. Mesto Chun-čchun pri hraničiacich s Ruskom a Severnou Kóreou, bolo uzatvorené 1. marca. Postavené tam boli tri provizórne nemocnice na liečbu pacientov s Covid-19, informovala v sobotu agentúra Sinchua. Opätovný prudký nárast počtu ľudí infikovaných variantom omikron už niekoľko dní zaznamenávajú aj Nemecko a Rakúsko.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok