Rusi vraj plánujú útok na Černobyľ. Putin je pripravený vydierať svet, tvrdí ukrajinská tajná služba

TA3 ČTK
11.3.2022 16:58

Ukrajinská vojenská rozviedka tvrdí, že ruský prezident Vladimir Putin nariadil prípravu teroristického útoku na odstavenú jadrovú elektráreň v Černobyle a chce z neho obviniť Ukrajinu. Informovali o tom v piatok ukrajinské médiá. Moskva správu zatiaľ nekomentovala.

ôÚtok na Černobyľ
TASR/AP

Elektráreň, ktorá bola v roku 1986 dejiskom bezprecedentnej jadrovej katastrofy, v súčasnosti ovládajú ruské jednotky. Ukrajinský regulačný úrad v piatok oznámil, že zariadenie je naďalej bez pravidelnej dodávky elektrického prúdu. Rusko vo štvrtok tvrdilo, že táto dodávka bola obnovená. Elektrický prúd je potrebný na ochladzovanie jadrového paliva, ktoré sa v černobyľskom areáli stále nachádza.

Zbierajú telá ukrajinských vojakov

Ruské sily sa podľa ukrajinskej vojenskej rozviedky snažia vyrobiť falošné dôkazy, ktoré majú imitovať účasť ukrajinskej armády na černobyľskej havárii a potvrdiť ruskú verziu, píše agentúra Interfax-Ukrajina. „Pri letisku Antonov v Hostomeli boli videné ruské chladiarenské autá, ktoré zbierali telá mŕtvych ukrajinských obrancov. Existuje možnosť, že ich budú vydávať za zabitých sabotérov v černobyľskej zóne,“ uviedla ukrajinská tajná služba.

Rusko podľa nej nedosiahlo žiadaný výsledok pozemnou vojenskou operáciou ani priamymi vyjednávaniami. „Putin je preto pripravený uchýliť sa k jadrovému vydieraniu svetového spoločenstva kvôli ústupkom v podpore Ukrajiny,“ dodala rozviedka.

Pomôcť majú "bieloruskí špecialisti"

„Okupanti odmietli umožniť ukrajinským opravárom prístup do závodu. Na pokyn (bieloruského vodcu) Alexandra Lukašenka tam vstúpili aj „bieloruskí špecialisti“. Medzi nimi pod zásterkou jadrových pracovníkov vstupujú (do zariadenia) aj ruskí sabotéri, ktorí chcú zorganizovať teroristický útok,“ tvrdí ukrajinská tajná služba. Tá pripomenula aj skoršie správy ukrajinských úradov o ruských útokoch na Záporožskú jadrovú elektráreň a jadrový výskumný inštitút v Charkove.

Černobyľská jadrová elektráreň je v súčasnosti odpojená od monitorovacích systémov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu, píše ukrajinská agentúra Unian. Kyjev v stredu oznámil, že odstavená elektráreň je bez pravidelnej dodávky elektrického prúdu, ktorý teraz zaisťujú len dva záložné generátory. Moskva vo štvrtok uviedla, že Bielorusko dodávky elektriny do Černobyľa obnovilo, čo ale Kyjev spochybňuje.

Snažia sa o obnovenie dodávok elektriny

Na mieste pokračujú pokusy o obnovenie vonkajšej dodávky prúdu,“ uviedol v piatok ukrajinský regulačný úrad. Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafael Grossi skôr upozornil, že jeho organizácia nemá obnovenie dodávok prúdu potvrdené. Predtým však agentúra uviedla, že prerušenie dodávok elektriny nepredstavuje kritický bezpečnostný problém. 

Situácia okolo odstavenej elektrárne veľmi znepokojuje aj Európsku banku pre obnovu a rozvoj, ktorá vo vyhlásení uviedla, že v Černobyle musia byť zaručené neprerušené dodávky prúdu a inšpekcia ukrajinských regulačných úradov a Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. Upozorňuje tiež, že chod odstaveného zariadenia už dva týždne zaisťuje rovnaká zmena zamestnancov.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok