Väčšina verejných zariadení pre seniorov je v nevyhovujúcich budovách, uviedla Čaputová

11.3.2022 16:55

Väčšina verejných zariadení pre seniorov na Slovensku sa stále nachádza v nevyhovujúcich budovách. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová na sociálnej sieti po piatkovej návšteve zariadenia pre seniorov v Santovke v okrese Levice.

Rozsvietenie vianočného stromčeka pred prezidentským palácom
TA3 / David Duducz

"Spolu s ombudsmankou Máriou Patakyovou sme sa dnes zhodli, že Santovka môže byť príkladom, ako rozvíjať dlhodobú starostlivosť o seniorov na celom Slovensku," uviedla prezidentka. Priblížila, že vedenie domova v Santovke aj miestna samospráva boli otvorení zmenám a využili prostriedky z európskych zdrojov.

V minulosti už ombudsmanka zariadenie navštívila v rámci terénneho prieskumu. "Zariadenie v Santovke predstavuje pozitívny príklad, keďže viaceré z našich odporúčaní na zabezpečenie nápravy sa premietli do praxe," povedala Patakyová. Ide podľa jej slov napríklad o zabezpečenie signalizačného zariadenia na privolanie personálu, či umiestnenie paravánov do izieb pre imobilných ľudí ako garanciu súkromia. Za osobitne pozitívnu považuje výstavbu domčekov, vďaka ktorým vzniká intenzívnejší pocit domova.

Prácu ombudsmanky prezidentka vníma pozitívne a vidí posun vpred. Zariadenie pre seniorov v Santovke je podľa nej najkrajšie z podobných zariadení, ktoré navštívila.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok