Kreslá v súdnej sieni zostali prázdne. Rusko neprišlo na pojednávanie súdu v Haagu

TA3 TASR
7.3.2022 10:42

Medzinárodný súdny dvor (MSD) sa začal v pondelok zaoberať žalobou Ukrajiny na Rusko za tvrdenia, že v dvoch neuznaných republikách na svojom území páchala genocídu. Kyjev žiada súd OSN, aby okamžite prikázal Rusku prerušiť vojenské operácie na Ukrajine. Ruská federácia pojednávanie bojkotovala. Do Haagu nevyslala žiadnych zástupcov. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

Juhoafrická republika nevystúpi z Medzinárodného trestného súdu, opravila sa prezidentská kancelária
Twitter/NTV Kenya

"Súd s poľutovaním prijal rozhodnutie Ruska nezúčastniť sa na (pojednávaní)," povedala predsedajúca sudkyňa Joan Donoghueová na začiatku procesu. Hovorca ruského veľvyslanectva v Holandsku neodpovedal na žiadosť o vyjadrenie pre médiá.

Prípad sa sústreďuje na výklad zmluvy o predchádzaní genocíde z roku 1948, ktorú podpísali obe krajiny. Zmluva označuje MSD za arbitra pre riešenie sporov medzi signatármi tohto dokumentu, pripomenula agentúra Reuters.

Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že ruská "špeciálna vojenská operácia" je potrebná "na ochranu ľudí, ktorí boli vystavení šikanovaniu a genocíde" na východe Ukrajiny. Naopak Ukrajina tvrdí, že tvrdenie o genocíde je nepravdivé a v žiadnom prípade neposkytuje právne ospravedlnenie pre ruskú inváziu.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok