Útok na jadrovú elektráreň mohol mať podľa Zelenského dôsledky až šiestich Černobyľov

4.3.2022 12:25

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj apeloval v piatok na prijatie ešte tvrdších sankcií voči Rusku. Stalo sa tak po tom, čo ruské sily v noci zo štvrtka na piatok zaútočili na Záporožskú jadrovú elektráreň. TASR informuje na základe správy prevzatej z agentúry AFP.

Štáb TA3 na Ukrajine: Zelenského milujú aj Ukrajinci, ktorí ho nevolili. Dôvere sa teší aj armáda
TASR/AP

"Je nevyhnutné okamžité posilnenie sankcií proti jadrovému teroristickému štátu," vyhlásil Zelenskyj na margo Ruska. Raketový útok na spomenutú elektráreň mohol mať podľa jeho slov dôsledky až "šiestich Černobyľov".

"Prežili sme noc, ktorá mohla zastaviť beh dejín - dejín Ukrajiny, dejín Európy," citovala ukrajinského lídra stanica Sky News. Na Rusov sa obrátil s otázkou: "Ako je toto vôbec možné? Nebojovali sme v roku 1986 spoločne proti následkom černobyľskej katastrofy?"

Agentúra AP medzičasom s odvolaním sa na ukrajinskú štátnu jadrovú energetickú spoločnosť Energoatom informovala, že pri útoku na Záporožskú jadrovú elektráreň boli zabití traja ukrajinskí vojaci a ďalší dvaja utrpeli zranenia.

Vojenská správa Záporožskej oblasti v piatok uviedla, že ukrajinskú jadrovú elektráreň ovládli ruské vojenské sily. V zariadení sa však podľa ukrajinskej armády naďalej nachádza obslužný personál, ktorý dohliada na jeho bezpečnú prevádzku. V komplexe v noci na piatok v dôsledku ruského ostreľovania horelo. Požiar sa neskôr podarilo uhasiť.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok