Na Donbase to neskončí, Rusko môže napadnúť aj Kyjev a Charkov, informovali Zelenského

23.2.2022 11:58

Rusko nemá v pláne zastaviť sa na Donbase a môže pokračovať v ofenzíve na ďalšie územia Ukrajiny. Podľa serveru Ukrajinska pravda to oznámila ukrajinská spravodajská služba prezidentovi Zelenskému. V rizikovej zóne by sa mali nachádzať mestá Charkov, Cherson a Kyjev.

Spravodajská služba tiež informovala, že na ruskej strane blízko ukrajinskej Charkovskej oblasti zaznamenala ďalšie zhromažďovanie ruských vojakov. Bezpečnostné zložky na utorkovom rokovaní informovali Zelenského o aktuálnej bezpečnostnej situácii a načrtli možné prognózy vývoja udalostí.

"Ukrajinská rozviedka má informácie, že sa Rusko neplánuje zastaviť v Donbase, a chce pokračovať vo vojenskej eskalácii. V prvom rade sa v rizikovej zóne nachádzajú Charkov, Cherson a Kyjev," cituje zástupcu rozviedky Ukrajinska pravda s odkazom na druhé najväčšie mesto krajiny nachádzajúce sa pri ruských hraniciach, dôležitý čiernomorský prístav Cherson a metropolu.

Aktívne manévre

"Pozorujeme aktívne manévre a pohyby vojsk Ruskej federácie pozdĺž našich hraníc," povedal podľa rovnakého servera náčelník ukrajinskej rozviedky SBU pre Charkovskú oblasť. Doplnil, že Rusi podľa informácií rozviedky nakúpili 45-tisíc vriec určených na prevoz ľudských pozostatkov.

Podľa novinárov na schôdzke údajne zazneli aj slová o možnom zhoršení bezpečnostnej situácie v Donbase v nasledujúcich dvoch dňoch, poznamenala agentúra Unian. Politickí predstavitelia Ukrajiny sa podľa médií na rokovaní zaoberali okrem iného možnosťou zavedenia výnimočného stavu v regiónoch susediacich s Ruskom kvôli hrozbe ruskej vojenskej agresie. 

Zelenskyj už skôr odmietol v krajine zaviesť stanné právo s tým, že k nemu pristúpi, ak by vypukla plnohodnotná vojna s Ruskom. Zároveň oznámil, že povolá časť vojakov v zálohe na mimoriadne cvičenie, všeobecnú mobilizáciu zatiaľ vylúčil.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok