Shiffrinová sa kovu nedočkala ani v súťaži tímov, Slováci skončili na dvanástom mieste

20.2.2022 06:00

Reprezentanti Rakúska v alpskom lyžovaní sú novými olympijskými šampiónmi v súťaži tímov. V nedeľnom finále paralelky na ZOH v Pekingu zdolali Nemecko vďaka lepšiemu času. Bronz si vybojovali Nóri, ktorí v "malom finále" uspeli v súboji s USA.

Shiffrinová sa kovu nedočkala ani v súťaži tímov, Slováci skončili na dvanástom mieste
TASR/AP

Americká hviezda Mikaela Shiffrinová tak z Pekingu odíde bez cenného kovu. Slováci vypadli v osemfinále s USA a celkovo skončili na dvanástom mieste.

Zlato vybojovalo Rakúsko

Rakúšania v zložení Katharina Truppeová, Stefan Brennsteiner, Katharina Liensbergerová s Johannes Strolz (náhradníci boli Michael Matt a Katharina Huberová) mali ako najvyššie nasadený tím v osemfinále voľno, na ceste za zlatom potom vo štvrťfinále vyradili Slovinsko (3:1), v semifinále úradujúcich majstrov sveta Nórov (2:2, vďaka času) a vo finále zdolali opäť na základe času aj Nemecko.

Strolz štartoval v tímoch ako jediný zlatý medailista z pekinských individuálnych súťaží - predtým zvíťazil v alpskej kombinácii a v slalome získal striebro.  Do súťaže sa prihlásilo pätnásť družstiev. Pozornosť pútalo najmä vystúpenie Shiffrinovej, ktorá v Pekingu predtým trikrát nedokončila súťaž v pozícii spolufavoritky na zlato (slalom, obrovský slalom i kombinácia), v super-G skončila deviata a v zjazde na 18. priečke.

Ani v tímoch sa však nedočkala, s krajanmi skončila tesne za pódiom. V jej zbierke tak zostávajú zo ZOH dve zlaté a jedna strieborná medaila zo Soči a Pjongčangu. "Na týchto hrách som zažila veľa sklamaní, ale dnešok k nim nepatrí. Dnešok bude moja obľúbená spomienka. Moji kolegovia z tímu sú tým, čo ma cez túto olympiádu prenieslo a ja sa im za to chcem poďakovať," povedala podľa AP Shiffrinová, ktorú Američania využívali najmä na pomalšej dráhe a prehrala tri zo štyroch svojich jázd. Zdolala iba Slovenku Rebeku Jančovú.

Slováci narazili na Američanov

Slovenskí reprezentanti v boji o postup medzi elitnú osmičku narazili práve na USA na čele so Shiffrinovou. Američania v pozícii jasného favorita uspeli 3:1, čestný bod pre slovenský tím získal Adam Žampa až v poslednom štvrtom súboji. Slovenské kvarteto v zložení Rebeka Jančová, Petra Hromcová, Adam Žampa a Andreas Žampa nemalo bez svojej najväčšej hviezdy Petry Vlhovej proti Američanom čo stratiť. 

Osemfinálový boj začali podľa očakávania lepšie ich súperi, keď Shiffrinová v úvodnej paralelnej jazde napriek nevýhodnejšej červenej dráhe zdolala Jančovú o 64 stotín. Druhý bod pre USA pridal River Radamus, pretože Andreas Žampa svoju jazdu nedokončil. Už po tretej jazde bolo rozhodnuté o postupe USA - Paula Moltzanová bola v cieli suverénne o 1,45 s skôr ako Hromcová. Adam Žampa potom zapísal jediný bod pre svoj tím, v modrej dráhe zdolal Tommyho Forda o 19 stotín sekundy. Američania však bez problémov postúpili.

Andreas Žampa vo svojej jazde riskoval a nedokončil ju. "Rebeka predviedla proti Mikaele Shiffrinovej fantastickú jazdu a aj ja som vedel, že musím dať do toho všetko. River je vynikajúci lyžiar, takže som do toho išiel naplno a myslím si, že to bolo dosť vyrovnané. Vedel som, že musím zariskovať, žiaľ, pošmykol som sa na vnútornej a vypadol. Nás opäť nakopli hokejisti, ktorým gratulujem k bronzu a aj my sme do toho dnes dali srdce," povedal Andreas v prvej reakcii pre RTVS.

Jeho brat Adam Žampa sa v závere postaral aspoň o čestný zápis tímu: "Vedel som, že to je už 0:3, ale chcel som získať aspoň jeden bod pre Slovensko. Sústredil som sa na štart a potom som predviedol plynulú jazdu, takže máme aspoň jeden bod, čo je lepšie ako nemať žiadny. Dali sme do toho všetko. Ja si na ZOH vážim 15. miesto v obrovskom slalome i to, že sme v ňom chvíľu figurovali s bratom na čele pretekov. Teraz sa tešíme na záverečný ceremoniál s hokejistami a cestu domov."

Súťaž na trati "Dúha", ktorú komplikoval nepríjemný vietor, sa išla paralelným vyraďovacím spôsobom od osemfinále a systémom muž na muža, žena na ženu sa v každom národnom dueli rozdelili štyri body. Pri skóre 2:2 o postupe rozhodol lepší súčet časov u dvoch najrýchlejších v oboch kategóriách. Zlato z Pjongčangu obhajovali Švajčiari, no vypadli vo štvrťfinále s Nemeckom. Slováci pred štyrmi rokmi vypadli rovnako v osemfinálovom prvom kole s Nemeckom.

Tímové preteky boli pôvodne v programe hier už v sobotu, ale silný nárazový vietor prinútil Medzinárodnú lyžiarsku federáciu a organizátorov preložiť ich na nedeľu, záverečný deň ZOH v Pekingu.

ZOH 2018 - tímová súťaž

konečné poradie: 1. Rakúsko (Katharina Truppeová, Stefan Brennsteiner, Katharina Liensbergerová, Johannes Strolz, Michael Matt, Katharina Huberová), 2. Nemecko (Emma Aicherová, Lena Dürrová, Kira Weidleová, Julian Rauchfuss, Alexander Schmid, Linus Strasser), 3. Nórsko (Mina Fürst Holtmannová, Thea Louise Stjernesundová, Maria Therese Tvibergová, Timon Haugan, Fabian Wilkens Solheim, Rasmus  Windingstad, Henrik Kristoffersen), 4. USA, 5. Francúzsko, 6. Švajčiarsko, 7. Slovinsko, 8. Taliansko, 9. Kanada, 10. Poľsko, 11. ROC, 12. SLOVENSKO (Rebeka Jančová, Andreas Žampa, Petra Hromcová, Adam Žampa)

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok