Kolíková sa namiesto podpory možno dočká odvolávania. Blanár ju vyzval na demisiu

TA3 TASR
17.2.2022 16:36

V parlamente pokračuje vo štvrtok popoludní diskusia k reforme súdnej mapy. Ministerka Mária Kolíková však k niektorých návrhom stále hľadá podporu, podpredseda parlamentu Juraj Blanár zo Smeru-SD ju vyzval na demisiu.

Kolíková sa namiesto podpory možno dočká odvolávania. Blanár ju vyzval na demisiu
TASR/Pavol Zachar

Ešte v dopoludňajšom hlasovaní poslanci posunuli do druhého čítania vládny návrh zákona v súvislosti s novými sídlami a obvodmi okresných súdov. Tento návrh predpokladá zrušenie štyroch okresných súdov. Dôjsť má ku geografickému zväčšeniu obvodov okresných súdov a z niektorých sídelných súdov sa majú stať pracoviská.

Do druhého čítania neprešiel dopoludnia návrh zákona v súvislosti s novými sídlami a obvodmi krajských súdov. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková navrhovala, aby ich sídlom boli po novom Trnava pre západoslovenský obvod, Žilina pre stredoslovenský obvod a Prešov pre východoslovenský obvod. Hlasovanie o tomto návrhu bolo tesné a chýbal jeden hlas na posunutie zákona do druhého čítania.

Pred hlasovaním o zriadení mestských súdov v Bratislave a Košiciach požiadala ministerka o otvorenie diskusie. V nej žiadala poslancov o podporu. Predseda Národnej rady SR Boris Kollár reagoval, že sudcovia nechcú rušenie súdov.

V popoludňajšej debate vyzval podpredseda parlamentu Juraj Blanár ministerku, aby podala demisiu. Dôvodom je podľa neho to, že nemá dôveru tejto koalície. Dodal, že za rok a pol nedokázala presvedčiť ani len koalíciu a vyvolala nedôveru i medzi jednotlivými súdmi a ich zamestnancami.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok