Obama varoval Asada pred použitím chemických zbraní

Obama varoval Asada pred použitím chemických zbraní
Zdroj foto: SITA
Podľa amerického prezidenta by bolo siahnutie po nich pre Sýriu tragickou chybou.

Americký prezident Barack Obama v pondelok varoval sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada, aby nepoužil chemické zbrane proti opozičným silám, pretože ak sa tak stane, bude musieť čeliť dôsledkom. "Chcem to povedať al-Asadovi a tým pod ním úplne jasne: svet vás sleduje," povedal Obama v prejave k zhromaždeniu expertov na biologické, chemické a jadrové zbrane. Použitie chemických zbraní pritom Obama označil za absolútne neprijateľné. "Ak spravíte tú tragickú chybu a použijete takéto zbrane, vyplynú z toho dôsledky a budete sa za to zodpovedať," odkázal americký prezident sýrskemu režimu. Nešpecifikoval, ako by USA mohli v takomto prípade reagovať, hovorca Bieleho domu Jay Carney však už skôr uviedol, že sa pracuje na "plánoch pre výnimočnú situáciu".

V rovnakom zmysle ako Obama sa v pondelok vyjadrila aj americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová počas návštevy Prahy. "Nebudem žiadnym podrobnejším spôsobom odkazovať, čo by sme urobili v prípade jasného dôkazu, že al-Asadov režim pristúpil k využitiu chemických zbraní voči svojmu ľudu," vyhlásila Clintonová na tlačovej konferencii v Prahe. "Stačí len povedať, že jednoznačne plánujeme konať, ak k tejto možnosti príde," dodala.

Správy o tom, že sýrska vláda v posledných dňoch presúva svoje zásoby chemických zbraní, zverejnil v pondelok denník New York Times. Podľa neho to naznačuje, že armáda sa pripravuje na ich použitie. Vláda v Damasku to ale vzápätí dementovala. "Sýria opakovanie potvrdzuje, že by nikdy a za nijakých okolností nepoužila chemické zbrane proti vlastnému ľudu. Ak by takýmito zbraňami disponovala," citovala sýrska štátna televízna stanica zástupcu tamojšieho ministerstva zahraničných vecí.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá