Odborári zvažujú ponuku vlády, časti učiteľov sa nepozdáva

Odborári zvažujú ponuku vlády, časti učiteľov sa nepozdáva
Zdroj foto: SITA
Zvýšenie hrubých platov o 7,5 percenta a definitíva po 25 rokoch v školstve. To je posledný vládny návrh, ktorý prehodnocujú školské odbory.

Takmer 60 eur navyše

Minister školstva Dušan Čaplovič a líder školských odborov Pavel Ondek po pondelkovom rokovaní na Úrade vlády prehovorili o návrhoch vlády.

V budúcom roku by tieto návrhy mali školským zamestnancom priniesť zvýšenie hrubých platov o vyše 7,5 percenta. Učiteľ s mesačným platom 780 eur by si tak prilepšil o takmer 60 eur. Okrem toho vláda učiteľom sľubuje napríklad definitívu, t.z. po 25 rokoch v školstve a dovŕšení 55. roku by ich nemohli do dôchodku prepustiť.

O tom, či ponuku odborári príjmu, rozhodne mimoriadna rada zväzu, ktorá zasadne v stredu dopoludnia. V ten istý deň majú o svojom rozhodnutí rokovať s vládou. Podľa Čaploviča je vláda ochotná kvôli tomu prerušiť svoje výjazdové rokovanie na Kysuciach.

Rebeli z Trenčína a hlavného mesta

Bratislavské školy aj dnes pokračujú v tzv. štafetovom štrajku. Neučí sa na Spojenej škole Tilgnerova a na Spojenej škole Novohradská, zavretá zostáva aj ZŠ Karloveská. Okrem toho štrajkuje aj Gymnázium Ľ. Štúra v Trenčíne.

Školy v Handlovej avizovali, že počkajú, ako budú pokračovať rokovania odborárov s vládou a v prípade, ak sa situácia nebude vyvíjať priaznivo, od štvrtka plánujú znova vstúpiť do štrajku. Okrem toho v stredu popoludní chystajú zamestnanci bratislavských škôl ďalší protest pred Úradom vlády.

Zástupcovia 15 bratislavských škôl, ktoré pokračujú v štafetovom štrajku, vyzvali školy na celom Slovensku, aby v stredu zorganizovali podobné protestné zhromaždenia vo svojich mestách.

Dlhodobá stratégia pre školstvo

Aktivisti napísali otvorený list ministrovi školstva a šéfovi školských odborov Učiteľ 2020, ktorý môže elektronicky podporiť verejnosť. V ňom oslovených upozorňujú, že štrajk nie je len zápasom učiteľov za svoje práva, ale v prvom rade je zápasom o budúcnosť vzdelávania.

Žiadajú zastaviť "naťahovanie" sa o zvyšovanie platov na úrovni päť verzus 10 percent. Navrhujú vytvoriť dlhodobú stratégiu, ktorá by mala tri priority. Prvou je, aby vynikajúci študenti išli študovať učiteľstvo, druhou je garancia každoročného nárastu financií do školstva a do platov učiteľov a poslednou optimalizácia súčasnej siete škôl a počtu učiteľov smerom k štandardom EÚ.

Medzi signatármi listu je aj prezident Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií Pavel Sadloň, predsedníčka Združenia samosprávnych škôl Slovenska Alena Petáková, ale aj spisovateľ Michal Hvorecký či moderátorka Adela Banášová.

Nové odbory majú voči ponuke námietky

Nové školské odbory majú námietky voči ponuke vlády pre školských odborárov. Financie na školy by mali ísť bez medzičlánkov, priamo zo štátnej pokladnice na účet školy, uviedol šéf NŠO Ľudovít Sebelédi.

Vláda odborom navrhuje päťpercentné zvýšenie platov. Ďalšie peniaze by sa k nim mali dostať vďaka nariadeniu vlády, ktoré zabezpečí, aby z časti normatívu určeného na mzdové prostriedky išlo na platy pedagogických zamestnancov celých 100 percent a nie 90 percent ako doteraz.

To podľa odhadov ministerstva financií predstavuje zvýšenie asi o 2,2 percenta do hrubých platov. NŠO pripomínajú, že časť mzdového normatívu sa môže presúvať medzi školami, ale v celku to musí byť 100 percent.

Nesúhlasia, aby sa mohla presúvať a žiadajú prehodnotenie normatívneho financovania škôl na žiaka. NŠO súhlasia s návrhom na definitívu. Kabinet učiteľom ponúkol definitívu po odpracovaní 25 rokov a dosiahnutí veku 55 rokov. Nepáči sa im však, že otázka zvýšenia financií z HDP do školstva v rokoch 2014 -2016 nie je zaručená z dôvodu finančnej krízy. "Prioritami NŠO aj naďalej zostáva, aby išlo šesť percent HDP do školstva a zvýšenie tarifného platu začínajúceho učiteľa na úroveň 80 percent priemerného platu vysokoškolsky vzdelaného človeka v SR, oboje v priebehu troch rokov," zdôraznil Sebelédi.

Gymnázium L. Sáru s ponukou nesúhlasí

Zamestnanci Gymnázia Ladislava Sáru v Bratislave nesúhlasia s tým, aby Rada Odborového zväzu prijala ponuku vlády.

Považujú ju totiž za nedostačujúcu a podľa nich nespĺňa stanovené požiadavky. Návrhy, ktoré obsahuje, zamestnancov gymnázia sklamali.

Žiadajú preto radu, aby naďalej presadzovala pôvodné požiadavky, s ktorými vstúpili učitelia do štrajku. "S kompromisom, ktorý ponúkla vláda, sa v žiadnom prípade nestotožňujeme," píše sa vo vyhlásení gymnázia.


Mohlo by vás zaujímať

TOP videá