Českí hokejisti v napínavej prestrelke zvíťazili nad Ruskom. Zápas rozhodla strela Šuláka

12.2.2022 18:09

Hokejisti Česka zvíťazili v zápase A-skupiny na ZOH v Pekingu nad tímom Ruského olympijského výboru 6:5 po predĺžení. O víťazovi napokon rozhodla strela obrancu Libora Šuláka v presilovke. Hráči ROC obsadili napriek prehre 1. priečku v A-skupine a postúpili do štvrťfinále. Čechov čaká osemfinálový zápas.

Lepší štart do zápasu mali ruskí hráči, ktorým k tomu pomohla aj presilovka v 2. minúte. V nej sa síce Česi ubránili, ale ich brankár Hrubec kapituloval v 5. minúte po strele Tkačova - 1:0. Inkasovaný gól naštartoval český tím k väčšej aktivite a v 7. minúte boli blízko ku gólu. Brankár Fedotov si však udržal turnajovú nepriestrelnosť aj po šanci Krejčího, ktorému zmaril zákrok efektným zákrokom lapačkou. V 12. minúte sa Česi dostali k prvej presilovke, v ktorej Kundrátek ťažil z Kovářovho clonenia a prekonal Fedotova - 1:1.

Český brankár Hrubec v 28. minúte podržal svoj tím po šanci Grigorenka, ale v 33. minúte predsa len išli hráči ROC do vedenia. V takmer minútovej presilovke o dvoch hráčov si vytvorili tlak, ktorý vyústil do presnej strely obrancu Nesterova - 2:1. Záver druhej časti však patril Čechom. Ruský útočník Voronkov dostal trest na 5 minút a do konca zápasu a Česi vyťažili z dlhej presilovky dva góly. Po Červenkovej prihrávke pohotovo vyrovnal Krejčí (2:2) a Fedotov nestačil ani na strelu Špačka - 2:3.

Od 44. minúty bol stav už 2:4, keď Klok využil zakrytý výhľad Fedotova. Potom však prišiel vydarený úsek ruského tímu. Po závare pred Hrubcom sa ideálne zorientoval Semjonov a znížil na 3:4. V 47. Gricjuk využil nedorozumenie českých obrancov a vyrovnal na 4:4.

O dve minúty už Rusi viedli 5:4, keď po sérii gólových príležitostí Čibisov prekvapil Hrubca. Gólovo bohatý úsek hry zakončil Hyka, ktorý strelou z ostrého uhla nachytal brankára Fedotova - 5:5. Do konca tretej tretiny si tímy dávali väčší pozor na defenzívu a vyložených šancí ubudlo.

Česi sa v predĺžení dostali k presilovke, v ktorej dlho zvierali súpera. Krátko pred návratom vylúčeného Nikišina sa k strele dostal obranca Šulák a rozhodol o víťazstve Česka.

ďalší zápas A-skupiny:
      Švajčiarsko - Dánsko 3:5 (1:0, 0:3, 2:2)
      Góly: 16. Corvi, 45. Loeffel, 58. Hercog - 21. Regin, 22. Storm, 34. Bödker, 42. Meyer, 60. Storm