Zdražovanie energií môže ohroziť plynulosť zdravotnej starostlivosti, upozorňuje asociácia štátnych nemocníc

TA3 TASR
10.2.2022 13:39

Zvyšovanie cien energií predstavuje pre nemocnice závažný problém a môže ohroziť plynulosť poskytovania zdravotnej starostlivosti. Uviedla to Asociácia štátnych nemocníc SR. Podľa odhadov jej členov sa náklady na energie v nemocniciach oproti minulému roku zvýšili v priemere o zhruba 170 percent.

nemocnica prístroj ventilátor pre riadené dýchanie  ilu 1140 px (TASR/Roman Hanc)
TASR/Roman Hanc

"Zástupcovia Asociácie štátnych nemocníc SR budú informovať o tejto situácii na plánovanom stretnutí s ministrom zdravotníctva SR," doplnila asociácia. V Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura Košice ceny plynu v porovnaní s januárom 2021 narástli o 750 percent. V prípade elektriny ide o 90 percent. 

"Takéto výrazné zdražovanie má, samozrejme, veľký vplyv na chod nášho zdravotníckeho zariadenia. Prináša so sebou zvýšenie nákladov na samotnú prevádzku, služby či materiály," skonštatovala hovorkyňa UNLP Monika Krišková s tým, že bez pomoci štátu nemocnica situáciu nezvládne.

V banskobystrickej Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta predstavuje zvýšenie cien za január 2022 oproti minulému roku približne 400 percent. "Čo bude mať dosah na rozpočet nemocnice," doplnila hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.

Zvyšovanie cien energií zaznamenala aj Univerzitná nemocnica Bratislava. "Za energie platíme medziročne viac ako dvojnásobne vyššie ceny, čo, samozrejme, negatívne ovplyvňuje nastavený rozpočet nemocnice, a tým brzdí aj dosahovanie dlhodobých cieľov v oblasti zlepšovania kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti," priblížila hovorkyňa UNB Petra Lániková. Minister financií Igor Matovič po stredajšom rokovaní vlády informoval, že na pomoc s nárastom cien štát nemocniciam vyčlení 12 miliónov eur.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok