Kandidátmi Smeru do VÚC majú byť Baška, Maňka aj Blanár

Kandidátmi Smeru do VÚC majú byť Baška, Maňka aj Blanár
Zdroj foto: SITA
Kandidátmi Smeru-SD na šéfov samosprávnych krajov by mal byť podpredseda sociálnych demokratov a europoslanec Vladimír Maňka aj bývalý minister obrany Jaroslav Baška. Vyplýva to z vyjadrení predstaviteľov vládnej strany, ktorá by mala mená všetkých svojich kandidátov oficiálne predstaviť na sneme v sobotu.

"V tejto chvíli neviem povedať, či je to už všetko uzavreté, keďže je to v kompetencii krajských predsedov. Ja môžem len za Banskú Bystricu povedať, že naším kandidátom bude pán Maňka," uviedla šéfka poslaneckého klubu Smeru-SD Jana Laššáková.

Podľa samotného Maňku všetky mená ešte nie sú úplne uzavreté. Osobne ešte napríklad nevidel ani jeden návrh kandidáta na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja.

Jasnejšia by mala byť situácia v Trenčianskom samosprávnom kraji, kde by kandidátom vládnej strany mal byť predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Jaroslav Baška. Ten podľa vlastných slov získal podporu vedenia strany po tom, ako ho podporila krajská rada sociálnych demokratov aj ich okresné štruktúry.

Proti nemu by sa v kraji mohol teoreticky postaviť exminister obrany Martin Fedor (SDKÚ-DS), ktorý bol kandidátom pravicových strán v posledných voľbách. Ten však dnes ešte nevedel povedať, či sa bude o podporu voličov znova uchádzať. "My máme trošku komplikovanejšiu situáciu na pravicovej strane, takže zatiaľ iba hľadáme vhodného kandidáta," povedal Fedor.

Svoju kandidatúru s podporou Smeru-SD už skôr potvrdil aj súčasný predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár, ktorý sa bude v budúcoročných voľbách o tento post uchádzať už tretíkrát. V Košickom kraji by mal o svoj post s podporou vládnej strany opätovne zabojovať Zdenko Trebuľa, ktorý sa tak podľa vlastných slov rozhodol aj po debatách na úrovni starostov a primátorov v kraji.

Opätovne by mal o stoličku predsedu kraja zabojovať aj Milan Belica. Ten už začiatkom novembra uviedol, že dostal podporu vládnej strany. V posledných voľbách ho okrem sociálnych demokratov podporili aj pravicové strany, čo by sa mohlo zopakovať aj v budúcom roku.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá