Rehabilitácia pomáha zabrániť aj návratu rakoviny, tvrdí fyzioterapeutka

5.2.2022 17:38

Rehabilitácia pomáha zabrániť aj návratu rakoviny u onkologických pacientov. Fyzioterapia je nápomocná pri získaní svalovej sily, zväčšení rozsahu pohyblivosti kĺbov či odstránení lymfedému. Uviedla to pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine, ktorý pripadá na 4. februára, vedúca fyzioterapeutka nemocnice v Bánovciach nad Bebravou Libuša Klamárová.

Masáž rúk
Foto: Pixabay/andreas160578

"V rámci rehabilitácie sa stretávame aj s onkologickými pacientmi, tiež s pacientmi, ktorí sa vyliečili z rakoviny a väčšina z nich nachádza novú prioritu v živote - zabrániť návratu rakoviny," načrtla Klamárová.

V rehabilitácii onkologických pacientov je podľa nej dôležitý prístup, ktorý je závislý od typu nádoru, postihnutého miesta, štádia ochorenia, veku pacienta, sociálneho zázemia, ale aj psychického stavu.

Onkologickí pacienti prichádzajú na rehabilitáciu najčastejšie s problémom s rovnováhou či závratmi. Po chemoterapii sa u nich vyskytujú aj ťažkosti s pamäťou a koncentráciou. "Pri rakovine krku môžu byť zasa poškodené nervy, ktoré ovplyvňujú schopnosť usmievať sa, zatvárať oči, rozprávať alebo jesť. Výnimočná nie je ani inkontinencia, kde sa fyzioterapeuti zameriavajú na cvičenie panvového dna," priblížila fyzioterapeutka.

Pacienti podľa nej bývajú po liečbe často unavení, preto odborníci prispôsobujú tempo cvičenia. Ak majú pacienti problém s mobilitou, cvičenie sa zameriava na svalovú silu a rozsah pohyblivosti kĺbov. "Špecifickým problémom je lymfedém. Lymfatické uzliny sú štruktúry veľkosti fazule, ktoré cirkulujú a filtrujú tekutiny ako súčasť imunitného systému. Ich poškodenie či odstránenie môže viesť k nahromadeniu tekutín, čo spôsobuje opuch a bolesť. Fyzioterapeut napomáha k odstráneniu lymfedému špeciálnou masážou, kompresným obväzom a cvičením, čím sa kvalita života pacienta zvyšuje," ozrejmila Klamárová.

"Hlavným cieľom rehabilitačnej starostlivosti je obnovenie a uchovanie funkcie pohybového systému, zlepšenie vytrvalosti, sily, zvýšenie sebavedomia, vyrovnávanie sa s úzkosťou a emocionálnymi problémami spôsobenými diagnózou rakoviny a následnou liečbou," dodala fyzioterapeutka.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok