Ak nebude zákaz kultúrnych podujatí, slávnosti pod Poľanou budú

TA3 TASR
5.2.2022 16:50

Jubilejný 55. ročník Folklórnych slávností pod Poľanou (FSP) v Detve sa v prípade, že nebude platiť zákaz verejných kultúrnych podujatí, tento rok uskutoční. Bude v dňoch 8. - 10. júla 2022. Uviedla to predsedníčka programovej rady FSP Anna Ostrihoňová s tým, že na januárovej programovej rade sa dohodlo, že festival bude aj v prípade obmedzených podmienok a protipandemických opatrení.

vv
TASR - Ján Krošlák

Organizátori počítajú s tým, že príprava a celkové zabezpečenie festivalu bude z tohto dôvodu oveľa náročnejšie a finančne nákladnejšie. „Ak v čase konania podujatia budú pre verejné kultúrne podujatia stanovené limity návštevnosti, organizátori sa im pravdepodobne nevyhnú,“ podotkla Ostrihoňová.

Organizátori predbežne schválili aj programovú skladbu 55. ročníka. Pri jej tvorbe zobrali do úvahy, že festival sa nekonal už dva roky, preto bude snahou pripraviť osem scénických programov na hlavnej scéne a v nich vytvoriť priestor pre domáce kolektívy a interpretov z Podpoľania, detské kolektívy, ľudové hudby, spevákov a muzikantov, folklórne súbory a tanečníkov, folklórne skupiny z regiónov kraja, ale tiež Slovákov žijúcich v zahraničí a umelecký súbor Lúčnica s programom z tvorby Štefana Nosáľa.

„Súčasťou bude aj celý rad sprievodných podujatí špecifického charakteru v areáli amfiteátra, v kultúrnych zariadeniach mesta, na verejných priestranstvách a iných miestach, kde bude priestor pre interpretov folklóru, majstrov remesiel, výrobcov ľudových hudobných nástrojov, drevených vyrezávaných krížov, tradičných regionálnych produktov, 'zabudnuté' dediny, umelcov, ako aj interaktívne zapojenie sa záujemcov z radov návštevníkov,“ doplnila.

Mesto Detva ako hlavný organizátor FSP k jubilejnému 55. ročníku zabezpečuje aktuálne zo svojich prostriedkov opravu scény a skvalitnenie podmienok pre účinkujúcich vybudovaním nových šatní a hygienických zariadení. V areáli amfiteátra pribudla v roku 2021 napríklad replika dreveného salaša.

V Podpolianskom múzeu v Detve vytvorili v rokoch 2020 - 2021 jedinečnú trvalú expozíciu ľudových hudobných nástrojov, získaných zo súťaže výrobcov v rokoch 2001 - 2010 a 2017 - 2019. Záujemcom o Detvu je určená aj 350-stranová knižná monografia Detva, ktorú vydalo mesto Detva koncom roku 2018.

Koncom roka 2020 bolo z podnetu vedenia FSP a mesta Detva zriadené centrum tradičnej kultúry, ktoré je organizačne začlenené pod Podpolianske osvetové stredisko vo Zvolene a sídli v Dome kultúry A. Sládkoviča v Detve.

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok