Patakyovej sa končí funkčné obdobie, poslanci budú voliť nového verejného ochrancu práv

4.2.2022 10:48

Poslanci národnej rady majú na marcovej schôdzi voliť nového verejného ochrancu práv. Súčasnej ombudsmanke Márii Patakyovej sa končí funkčné obdobie 29. marca. Návrhy na kandidátov treba podať do 25. februára. Vyplýva to z rozhodnutia predsedu parlamentu Borisa Kollára, zverejneného na webe národnej rady. Marcová schôdza sa začína 15. marca.

Patakyovej sa končí funkčné obdobie, poslanci budú voliť nového verejného ochranu práv
TASR/Martin Baumann

Verejného ochrancu práv volí parlament na päť rokov z kandidátov, ktorých navrhne najmenej 15 poslancov. Za ombudsmana možno zvoliť občana SR, ktorý v deň voľby dosiahol vek 35 rokov, má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, je bezúhonný a "jeho vzdelanie, schopnosti, skúsenosti a morálne vlastnosti dávajú záruku, že funkciu verejného ochrancu práv bude riadne vykonávať". Verejný ochranca práv nesmie byť členom politickej strany ani hnutia.

Verejný ochranca práv je nezávislý orgán SR. Poslaním tejto inštitúcie je chrániť základné práva a slobody občanov pred orgánmi verejnej správy, teda napríklad úradmi, zdravotnou či Sociálnou poisťovňou. Úlohou ombudsmana je upozorňovať na porušovanie práv a žiadať o nápravu.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok