Komisárku pre deti majú poslanci voliť vo štvrtok 17. februára

TA3 TASR
1.2.2022 15:28

Komisárku pre deti majú poslanci Národnej rady SR voliť vo štvrtok 17. februára po hlasovaní o 17.00 h. TASR to potvrdil podpredseda ľudskoprávneho výboru Peter Pollák. Pôvodne mala byť voľba vo štvrtok. Poslanci majú komisárku vybrať z dvoch kandidátok, o post sa uchádza Mária Vargová a Katarína Hatráková. Obe sa už o funkciu neúspešne uchádzali v minuloročnej voľbe.

Voľby 2023: Politické strany dostali svoje čísla. Pozrite si, aké má váš favorit
ta3/David Duducz (upravené)

Poslanci sa pokúšali zvoliť komisára pre deti už v decembri 2021. V prvom kole nebol zo siedmich kandidátov zvolený ani jeden. Do opakovanej voľby postúpila Katarína Hatráková a Anna Niku. Hatráková získala viac hlasov, no nie dostatok na to, aby získala túto funkciu.

Historicky prvou komisárkou pre deti sa v decembri 2015 stala exministerka práce za Smer-SD Viera Tomanová na šesťročné funkčné obdobie. Zákon hovorí, že vo funkcii ostáva, kým nie je zvolený nový komisár. Rada pre práva dieťaťa v stanovisku upozornila na riziká voľby, kritizuje obe kandidátky. Vyzvala poslancov na novú voľbu.

Hatráková ako politička nemôže byť podľa rady ľudskoprávnou autoritou a namieta tiež jej odborné kompetencie ako psychologičky.

Ani Vargová nie je podľa rady verejne známa nijakou výraznou aktivitou na ochranu práv detí, hoci to má v náplni práce. Upozorňuje na problém porušovania občianskych slobôd a zneužívanie verejnej funkcie, kde podľa rady hrozí Márii Vargovej žaloba.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok