Mimovládne organizácie adresovali Matovičovi list. Žiadajú, aby nedehonestoval ich činnosť

Mimovládne organizácie adresovali Matovičovi list. Žiadajú, aby nedehonestoval ich činnosť
Zdroj foto: TA3 / David Duducz
Mimovládne organizácie vyzvali ministra financií SR Igora Matoviča, ako aj ostatných členov vlády, aby svojimi vyjadreniami nedehonestovali prácu neziskového sektora a podporovali širokú participáciu občianskych iniciatív v hľadaní efektívnych a prospešných riešení začlenenia marginalizovaných rómskych komunít.

Mimovládne organizácie o to žiadajú v otvorenom liste, ktorým reagujú na vyjadrenia vicepremiéra po stredajšom (26. 1.) rokovaní vlády, na ktorom kabinet schválil príspevok 330-tisíc eur na pokračovanie projektu misijnej pastoračnej práce pre Konferenciu biskupov Slovenska (KBS).

"Obhajovať krok vlády na podporu KBS klamlivými a paušalizujúcimi útokmi na mimovládne organizácie považujeme zo strany ministra za účelové a mimoriadne neférové," uvádzajú signatári otvoreného listu, medzi ktorými sú napríklad občianske združenia eduRoma, Divé maky a Romano Kher – Rómsky dom či Rómske advokačné a výskumné stredisko.

Mimovládne organizácie zdôraznili, že je potrebné vytvárať priestor, aby nielen cirkvi, ale aj neziskové organizácie pôsobiace v rámci terénnej práce v prostredí marginalizovaných rómskych komunít, odovzdávali svoje skúsenosti využiteľné pri tvorbe efektívnych štátnych stratégií a intervencií. "Takáto partnerská a dlhodobá spolupráca však nie je možná, pokiaľ budeme čeliť neustálym útokom zo strany niektorých členov vlády," zdôraznili signatári otvoreného listu.

Matovič po rokovaní vlády pri prezentovaní schválenia príspevku na projekt misijnej pastoračnej činnosti uviedol, že práve pastoračné aktivity sa ukazujú ako najefektívnejší spôsob práce s rómskou komunitou, v protiklade s prácou mimovládnych organizácii, ktoré podľa Matoviča zneužili grantové prostriedky určené na inklúziu rómskej komunity. Žiadnu organizáciu však Matovič nekonkretizoval.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá