Misia europoslancov pôjde na Ukrajinu. Chcú dať jasne najavo, že stoja na jej strane

Misia europoslancov pôjde na Ukrajinu. Chcú dať jasne najavo, že stoja na jej strane
Zdroj foto: SITA/AP
Európsky parlament chce dať jasne najavo, že stojí na strane Ukrajiny. To má byť jedným z hlavných motívov mimoriadnej osemčlennej pracovnej misie skupiny europoslancov na Ukrajine, ktorá sa uskutoční 30. januára až 2. februára, informuje z Bruselu spravodajca TASR.

Plánovanú misiu vo štvrtok večer potvrdil nemecký europoslanec a predseda Výboru EP pre zahraničné veci David McAllister a francúzska europoslankyňa a šéfka Podvýboru EP pre bezpečnosť a obranu Nathalie Loiseauová. Okrem nich delegáciu doplnia ďalší šiesti zákonodarcovia z AFET a SEDE. Poslanci majú za cieľ priamo na mieste odsledovať situáciu, ktorá vznikla po masovom prísune ruských vojsk do blízkosti ukrajinských hraníc. Chcú takto prejaviť solidaritu EP s Ukrajincami a vyjadriť nesúhlas s krokmi Ruska, ktoré by viedli k ďalšej eskalácii krízy.

Europarlament upozornil, že táto návšteva je súčasťou rozsiahlejšieho diplomatického úsilia o zmiernenie napätia a vyhnutie sa vojne na Ukrajine. Členovia parlamentnej delegácie sa stretnú s predsedom ukrajinského parlamentu a členmi viacerých výborov. Požiadali aj o stretnutie s prezidentom, predsedom vlády, ministrom zahraničných vecí a obrany a tiež podpredsedom vlády pre európsku a euroatlantickú integráciu.

"O územnej celistvosti Ukrajiny sa nedá rokovať. Pokusy Ruska o opätovné vytvorenie deliacich čiar na európskom kontinente podkopávajú základné základy a princípy, na ktorých je postavená európska bezpečnosť. Sféry vplyvu nepatria do 21. storočia," odkázal šéf výboru AFET.

Vyjadril znepokojenie z prítomnosti viac než 100 000 ruských vojakov a najnovších manévrov v blízkosti ukrajinských hraníc. "Akýkoľvek ruský vojenský zásah na Ukrajine bude mať obrovské následky a náklady," zopakoval McAllister pozíciu, ktorú oficiálne prezentujú inštitúcie a lídri EÚ.

Zároveň skonštatoval, že agresívny postoj Ruska posilnil partnerstvo medzi Európou a jej transatlantickými spojencami. "Európska únia sa pripravuje na možnosť masívnych a bezprecedentných sankcií, ak by Rusko konalo vojensky. To nie sú prázdne slová, sankcie voči Rusku už platia a všetci Európania dali jasne najavo svoju ochotu zájsť oveľa ďalej so sankciami, ak bude Rusko pokračovať vo svojom zlovoľnom postoji voči Ukrajine," odkázala liberálna poslankyňa Loiseauová.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá