Český minister zahraničných vecí sa stretol so Stoltenbergom, víta možné posilnenie NATO na východe

Český minister zahraničných vecí sa stretol so Stoltenbergom, víta možné posilnenie NATO na východe
Zdroj foto: TASR/Dano Veselský
Nasadenie vojakov NATO v krajinách východného krídla Aliancie je v záujme bezpečnosti Českej republiky, ktorá by sa na ňom mala aj podieľať. Vyhlásil to vo štvrtok v Bruseli český minister zahraničných vecí Jan Lipavský po svojom prvom stretnutí s generálnym tajomníkom Aliancie Jensom Stoltenbergom.

"Uistil som Jensa Stoltenberga, že ČR prikladá Aliancii a transatlantickým vzťahom veľký význam. Sme pripravení dodržať naše spojenecké záväzky vrátane výdavkov na obranu. Zhodli sme sa na podpore Ukrajiny a neprijateľnosti ruských požiadaviek," napísal Lipavský po stretnutí na Twitteri. Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok predtým potvrdil, že NATO zvažuje nasadenie jednotiek na Slovensku.

Lipavský podľa českého spravodajského servera Novinky.cz pokladá vytvorenie takýchto útvarov za prospešné pre ČR vzhľadom na rusko-ukrajinské napätie. V Českej televízii uviedol, že zatiaľ nevie povedať, akým spôsobom by sa do budovania týchto vojenských kapacít mohla zapojiť Česká republika. 

O úvahách NATO týkajúcich sa vyslania vojakov informovala vo štvrtok britská stanica Sky News s tým, že po 1000 vojakov by mohlo byť vyslaných do Rumunska, Bulharska, Maďarska a na Slovensko. O vyslaní ďalších stoviek vojakov do východnej Európy uvažuje aj Spojené kráľovstvo - chce tak urobiť pred prípadnou inváziou Ruska na Ukrajinu. Takáto misia sa podľa britskej stanice pod záštitou NATO uskutoční, len ak s tým bude súhlasiť všetkých 30 členských štátov Aliancie - dokonca aj v prípade, že dotknuté krajiny nenasadia vlastných vojakov.

Rusko v poslednom období blízko hraníc s Ukrajinou zhromaždilo približne 100 000 svojich vojakov, čo Západ považuje za možnú prípravu na inváziu na Ukrajinu. Spojené štáty a ich spojenci Rusku pohrozili, že ak zaútočí na Ukrajinu, zavedú proti nemu tvrdé sankcie. Rusko popiera, že plánuje Ukrajinu napadnúť.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá