Ľudskoprávne organizácie odsúdili poľský zákon o interrupciách. Má zničujúce následky, uviedli

Ľudskoprávne organizácie odsúdili poľský zákon o interrupciách. Má zničujúce následky, uviedli
Zdroj foto: SITA/AP (ilu)
Viaceré ľudskoprávne organizácie v spoločnom vyhlásení zverejnenom v stredu uviedli, že nová poľská legislatíva týkajúca sa interrupcií má " zničujúce následky na životy žien". Kritické stanovisko zverejnili rok po tom, čo nadobudli účinnosť nové obmedzenia, ktoré takmer úplne zakazujú umelé prerušenie tehotenstva v tejto prevažne katolíckej krajine.

Uviedla to agentúra AFP. "Tento verdikt zvýšil veľké prekážky, ktorým ženy hľadajúce prístup k interrupciám čelia, a mal tragické následky pre mnohé z nich, ako aj ich rodiny," uviedli vo vyhlásení organizácie ako Amnesty International, Human Rights Watch či Svetová organizácia pre boj proti mučeniu. Podľa nich sa už v súvislosti s prísnym interrupčným zákonom na Európsky súd pre ľudské práva obrátilo viac ako tisíc žien.

Agentúra AFP pripomína, že v utorok došlo k ďalšiemu prípadu úmrtia tehotnej ženy. Tridsaťsedemročná matka troch detí, ktorá čakala dvojičky, sa podľa jej príbuzných stala obeťou prísneho zákona a zomrela údajne na septický šok po tom, ako prišla o jeden z plodov. Do nemocnice sa dostala s bolesťami brucha a ďalšími symptómami. "Odstránenie mŕtveho plodu bohužiaľ nebolo povolené, pretože poľský zákon to prísne zakazuje," uviedla jej rodina na Facebooku.

Tento prípad vyvolal pobúrenie opozičných politikov i aktivistiek za práva žien, ktoré ohlásili na stredu protest pred budovou ústavného súdu vo Varšave. "Zákaz interrupcií zabíja. Každý, kto ho podporuje, má dnes na rukách krv ďalšieho človeka," uviedli organizátori plánovanej demonštrácie.

Vlani demonštrovali tisíce Poliakov po tom, čo v dôsledku septického šoku zomrela 30-ročná žena, ktorej bol odopretý interrupčný zákrok a lekári po odtečení plodovej vody rozhodli počkať, kým plod zomrie. Podľa jej rodiny išlo o prvú obeť nového zákona.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá