Atletická sezóna odštartuje mítingom Elán. Nemôžme zaspať dobu, pripomenul prezident zväzu

Slovenské atletické hnutie čaká náročná sezóna s väčším množstvom vrcholných podujatí, ako býva zvykom. V lete sú na programe o rok odložené majstrovstvá sveta v americkom Eugene i európsky šampionát v Mníchove. Tradične však rok odštartuje halovou sezónou, ktorej vrcholom budú halové MS v Belehrade (18.-20. marca). Prvým dôležitým podujatím na domácej pôde bude míting v bratislavskej hale Elán 30. januára.

Po OH v Tokiu sa s kariérou rozlúčilo viacero slovenských reprezentantov. "Slovenská atletika prechádza obmenou. Skončili nám mnohé opory, nástup mladej generácie však vidíme. Je dôležité, aby sme nezaspali dobu. Napriek rôznym reštrikčným opatreniam sa nám to celkom darí. Hala Elán je na Slovensku žiaľ jediná, no naša špička má kde trénovať. Sezóna bude mimoriadne náročná. Čaká nás množstvo vrcholných podujatí. Rozhodne to nebude oddychová poolympijská sezóna," pripomenul prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok.

Šéftréner SAZ Martin Pupiš sa musel v pandemickej dobe vyrovnávať s mnohými prekážkami. Je rád, že stále má koho trénovať: "Veríme, že sa odrážame do lepších čias. Ocitli sme sa v bdelej kóme a potom nás hodili na breh, nech sa z toho zotavíme. V konečnom pohľade nám však vyhovuje neskorší termín halového šampionátu v Belehrade, situácia okolo omikronu by už v tom čase mohla byť lepšia. Jasným adeptom na účasť na šampionáte je Ján Volko, ktorý má splnený limit a je obhajca finálového umiestnenia. Šprintérke Monike Weigertovej chýba v prepočte asi 20 cm. Vážnou kandidátkou na účasť je aj prekážkarka Stanislava Škvarková. Budeme mať ambíciu, aby sa na MS kvalifikovala aj štafeta."

Slovensko bude mať právo vyslať do Belehradu minimálne jednu ženu aj bez splneného prísneho limitu. Hlavná kandidátka na účasť Monika Weigertová však sľubuje, že pracuje na jeho prekonaní: "Pripravovala som sa v domácom prostredí, ale som spokojná. Prípravy v teplých podmienkach majú výhodu, no doma mám okolo seba tím odborníkov, ktorý môže v prípade potreby rýchlo pomôcť. Limit chcem atakovať, alebo sa k nemu čo najviac priblížiť."  

Viktória Forsterová bude aj v nadchádzajúcej sezóne kombinovať najkratší šprint s prekážkami: "Príprava prebiehala v Malage. Prebiehala veľmi dobre. Na mítingu Elán pobežím 60 m prekážok. Bola by som veľmi rada, keby som si vylepšila osobný rekord."

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá