Rusi v lete posilnia svoje námorníctvo. Dostanú špeciálnu ponorku s jadrovými zbraňami

Rusi v lete posilnia svoje námorníctvo. Dostanú špeciálnu ponorku s jadrovými zbraňami
Zdroj foto: SITA/AP
Špeciálna atómová ponorka Belgorod, ktorá bude disponovať podvodnými dronmi Poseidon s jadrovým pohonom, má byť dodaná ruským námorným silám v lete tohto roku.

Pre tlačovú agentúru TASS to v stredu uviedli dva zdroje oboznámené s touto záležitosťou. "Dodanie tejto ponorky námorníctvu je naplánované na leto 2022. Predmetná udalosť môže byť načasovaná na Deň ruského námorníctva, ktorý sa oslavuje 31. júla," uviedli zdroje.

Michail Budničenko, generálny riaditeľ lodeníc Sevmaš, 25. decembra 2021 vyhlásil, že špeciálna jadrová ponorka Belgorod ukončí svoje záťažové skúšky v roku 2022.

Zdroj TASS-u blízky ruskému ministerstvu obrany predtým uviedol, že najnovšia ponorka bude funkčná v Tichomorskej flotile po tom, ako bude dodaná námorníctvu. Pôvodne sa očakávalo, že ponorka bude námorníctvu doručená koncom roka 2021.

Ponorku bojovej série 09852 s jadrovým pohonom Belgorod, ktorá je schopná niesť podvodné bezpilotné drony Poseidon s jadrovými hlavicami, spustili na hladinu v lodeniciach Sevmaš 23. apríla 2019.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá