V kráteroch Merkúru objavili tmavý organický materiál

TA3, SITA
30.11.2012 09:25

Pozornosť vedcov sa po Marse upriamila na Merkúr. Americká vesmírna sonda Messenger objavila na povrchu planéty pravdepodobne organický materiál veľmi tmavej farby, ktorý v tenkej vrstve pokrýva ľad v zatienených kráteroch pri severnom póle tejto planéty.

V kráteroch Merkúru objavili tmavý organický materiál
SITA

Milióny rokov starý

Vedci predpokladajú, že ľad rovnako ako neznámy materiál sa dostali na túto planétu prostredníctvom komét alebo asteroidov pred miliónmi alebo až stovkami miliónov rokov. Hmota je podľa odborníkov podobná tomu, čo už v minulosti pozorovali na asteroidoch a v jadrách komét.

"S veľkou pravdepodobnosťou sa to na Merkúr dostalo prostredníctvom komét a asteroidov, rovnako ako ľad. Následne to asi ešte viac stmavlo, čo bola reakcia na silnú radiáciu a zvetrávanie na povrchu Merkúru. Práve tmavá farba tohto materiálu nás prekvapila a jediné vysvetlenie, ktoré zodpovedá všetkým údajom je, že ide o organický materiál," uviedol Sean Solomon z Columbia University, ktorý je hlavným vedeckým pracovníkom tejto misie.

Nikto nemá lepšie vysvetlenie

"Nemáme priamy dôkaz, že ide o organický materiál, ale toto vysvetlenie ako jediné spĺňa všetky podmienky. Myslíme si, že táto tmavá hmota bola nejakým spôsobom zachytená spolu s vodou, ktorá však neskôr sublimovala. Nie je to len nejaká šialená hypotéza a nikto pre to nemá lepšie vysvetlenie," vysvetlil David Paige z Kalifornskej univerzity v Los Angeles.

Podľa neho môže mať tento objav význam pri hľadaní mimozemského života a taktiež môže odborníkom pomôcť lepšie pochopiť, ako vznikol život na Zemi.

"Je naozaj vzrušujúce nájsť vo vnútornej časti Slnečnej sústavy miesto, kde sa nachádzajú rovnaké látky, z ktorých možno vznikol život na Zemi. Môže nám to pomôcť objasniť, čo sa v minulosti udialo tu na Zemi, kde sa už žiadne dôkazy nezachovali," dodal Paige. Informácie pochádzajú z webstránky news.discovery.com.

Sonda Messenger

messenger.jpg
zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok