Je to diskriminačné a nezmyselné. Vodiči sanitiek a piloti vrtuľníkov žiadajú od vlády odmenu 350 eur

Je to diskriminačné a nezmyselné. Vodiči sanitiek a piloti vrtuľníkov žiadajú od vlády odmenu 350 eur
Zdroj foto: SITA/Radoslav Maťaš
Vodiči sanitiek a piloti záchranných vrtuľníkov opätovne žiadajú vyplatenie finančnej odmeny 350 eur, ktorú koncom roka schválila vláda pre zdravotníkov. Podmienku zdravotníckeho vzdelania na jej získanie považujú za diskriminačnú, keďže tiež pomáhajú pacientom.

Asociácia dopravnej zdravotnej služby preto poslala premiérovi Eduardovi Hegerovi otvorený list. Pripomenula, že zatiaľ na rokovanie vlády SR nebol predložený návrh, ktorý by predmetnú vec riešil. "V nadväznosti na mediálne vyjadrenia ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského pracovníkom dopravnej zdravotnej a záchrannej zdravotnej služby, malo dôjsť k predloženiu takého návrhu Ministerstva zdravotníctva SR na rokovanie vlády SR," uviedol v liste predseda asociácie Michal Bahelka.

Podmienky, ktoré Ministerstvo zdravotníctva SR určilo na získanie finančného príspevku, považuje asociácia za diskriminačné a nezmyselné. "Rozdelenie pracovníkov v zdravotníctve na dve kategórie, pričom jedna na príspevok nárok má a druhá nie, spôsobuje u vodičov a pilotov uvedených zdravotných služieb oprávnený pocit nespravodlivosti a morálneho nedocenenia významu ich neľahkej práce," doplnil Bahelka.

Asociácia dopravnej zdravotnej služby poukázala na to, že vodiči sanitiek i piloti záchranných vrtuľníkov sa počas pandémie osobne podieľajú na riadnom zabezpečovaní dopravnej zdravotnej a záchrannej zdravotnej služby, pričom sú dennodenne v priamom styku s pacientmi.

Úrad vlády SR v reakcii uviedol, že ide o tému, ktorá je v gescii rezortu zdravotníctva. Podľa Ministerstva zdravotníctva SR je uvedené predmetom interných analýz. Jednorazový finančný príspevok v hodnote 350 eur, ktorým sa chcel rezort zdravotníctva poďakovať zdravotníkom za ich prácu, schválila vláda SR v decembri 2021. 

O odmenu mali poskytovatelia zdravotnej starostlivosti požiadať cez verejnú výzvu, nahlásili 96.822 zdravotníckych pracovníkov. Jediným kritériom na zapojenie sa do výzvy bolo zdravotnícke vzdelanie pracovníka.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá