Ministri vnútra Slovenska a Česka chcú pokračovať v spolupráci, témou bola aj situácia na Ukrajine

Ministri vnútra Slovenska a Česka chcú pokračovať v spolupráci, témou bola aj situácia na Ukrajine
Zdroj foto: TASR/Jakub Kotian
Minister vnútra SR Roman Mikulec a jeho český partner Vít Rakušan chcú pokračovať v spolupráci medzi oboma krajinami aj v rámci svojich rezortov.

Počas utorkovej návštevy Rakušana v Bratislave hovorili o kooperácii policajných zborov i záchranných zložiek. Český minister ponúkol v prípade eskalácie situácie na Ukrajine tiež pomoc českých policajtov na východnej hranici SR, ktorá je vonkajšou hranicou Schengenského priestoru.

Ako priblížil slovenský minister, platná dohoda o spolupráci policajných zborov SR a ČR sa bude rozširovať. Ministri sa chcú zaoberať aj možnosťou spoločných nákupov vybavenia pre políciu. Diskutovali aj o kooperácii hasičských zborov, ale aj horských záchranných služieb.  

Témou stretnutia bola i situácia na Ukrajine. "Aj v tejto oblasti sme našli spoločnú reč," zhodnotil Mikulec. Hovorí o niekoľkých scenároch opatrení na vonkajšej hranici Európskej únie. Podľa Rakušana musí byť prípadný postup SR a ČR spoločný a opatrenia krajín musia byť v synergii.

Rakušan s Mikulcom konzultoval aj nadchádzajúce české predsedníctvo v Rade Európskej únie. "Slovenským partnerom sme navrhli, že pokiaľ by v rámci nášho predsedníctva chceli akcentovať niektoré svoje témy, sme, samozrejme, pripravení ich do našej spoločnej agendy prenášať," vyhlásil predstaviteľ českej vlády.

Ministri sa dohodli tiež na dolaďovaní spoločných stanovísk SR a ČR pred zahraničnými cestami. Rakušan hovorí o forme "akejsi exkluzivity". V programových vyhláseniach slovenskej a českej vlády vidí v oblasti bezpečnosti mnoho prienikov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá