Slovenské lietajúce auto získalo osvedčenie o letovej spôsobilosti

Slovenské lietajúce auto získalo osvedčenie o letovej spôsobilosti
Zdroj foto: TASR/Jaroslav Novák
Dopravný úrad Slovenskej republiky už vydal osvedčenie o letovej spôsobilosti lietajúcemu autu, ktoré je schopné dosiahnuť rýchlosť nad 160 kilometrov za hodinu (km/h) a výšku nad 2500 metrov. Informuje o tom správa BBC.

Hybridné auto-lietadlo AirCar je vybavené motorom BMW a jeho transformácia z auta na lietadlo trvá dve minúty a 15 sekúnd. Certifikácii predchádzalo 70 hodín letových testov a viac ako 200 vzletov a pristátí.

„Certifikácia AirCar otvára dvere sériovej výrobe veľmi efektívnych lietajúcich áut,“ povedal konštruktér a vedúci celého projektu Štefan Klein. „Je to oficiálne a konečné potvrdenie našej schopnosti navždy zmeniť cestovanie na stredné vzdialenosti,“ dodal. Lietajúce auto absolvovalo vlani v júni 35-minútový let medzi letiskami v Nitre a Bratislave. Spoločnosť pre BBC News uviedla, že plánuje „v blízkej budúcnosti letieť z Paríža do Londýna“.

Dr. Steve Wright, vedúci výskumný pracovník v oblasti avioniky a leteckých systémov na University of West of England, v tejto súvislosti povedal, že najnovšie správy sú pre spoločnosť krokom vpred na ceste k cieľu. Je tak „opatrne optimistický“, že jedného dňa uvidí zopár lietajúcich áut, aj keď podľa neho ich stále čaká kus cesty, ktorú musia ešte prekonať.

1 EUR = 1,1304 USD

Aj ďalšie firmy vyvíjajú vozidlá, ktoré môžu lietať aj jazdiť po cestách. Trojkolesový PAL-V Liberty, ktorý lieta ako gyrokoptéra, už v Európe získal povolenie na cestnú premávku a smeruje k certifikácii od Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva (EASA).

Dr. Wright je však opatrný, pokiaľ ide o „masovú príťažlivosť“ lietajúcich áut. Podľa neho z dopravného hľadiska budú lietajúce autá len akýmsi doplnkom, aj keď veľmi zaujímavým. AirCar vzlieta a pristáva ako bežné lietadlo a na lietanie vyžaduje pilotnú licenciu. Množstvo spoločností však pracuje na nepilotovaných leteckých taxislužbách s autonómnym letom a vertikálnym pristávaním a štartom.

Konštruktéri dúfajú, že lietajúce autá budú pohodlnou a flexibilnou formou dopravy – a niektoré priťahujú značné investície. V pondelok aj americký koncern Boeing oznámil, že investuje ďalších 450 miliónov dolárov (398,09 milióna eur) do Wisk, kalifornskej spoločnosti autonómnych leteckých taxíkov, ktorú vlastní spolu s Kitty Hawk, firmou založenou spoluzakladateľom internetového vyhľadávača Google Larrym Pageom.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá