Zdravotníci môžu počas pandémie naďalej pracovať aj s pozitívnym testom

Zdravotníci môžu počas pandémie naďalej pracovať aj s pozitívnym testom
Zdroj foto: TASR/Dušan Hein
Fungovanie osôb v osobitnom režime, ako sú zdravotníci či pracovníci sociálnych služieb, sa nemení. Podľa vyhlášky môžu počas pandémie pracovať aj pozitívni pracovníci bez klinických príznakov. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR.

Vyhláška spresňuje, že je to však možné iba v prípade nedostatku týchto pracovníkov, ak je potrebné podať neodkladnú zdravotnú alebo sociálnu starostlivosť a nie je možné zabezpečiť iného pracovníka ani z okolitých zariadení.

Úrad verejného zdravotníctva tiež určuje možnosť pracovať pozitívnym pracovníkom kritickej infraštruktúry a ústavným činiteľom bez klinických príznakov. Podmienkou je, že by ich neprítomnosť na pracovisku mohla vážne ohroziť zabezpečenie chodu kritickej infraštruktúry alebo ak je výkon ich práce nevyhnutný pri riešení mimoriadnych udalostí a úloh. "Sú to pracovníci v energetike a tepelnej energetike, ústavní činitelia," spresnil Úrad verejného zdravotníctva SR.

Domáca izolácia pozitívnej osoby na nový koronavírus sa skrátila na päť dní. Týka sa to všetkých pozitívnych bez ohľadu na očkovanie či prekonanie ochorenia. Skrátenie sa týka aj karantény po úzkom kontakte s pozitívnym. Vyplýva to z vyhlášky, ktorá nadobúda účinnosť od utorka.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá