Palestína získala v OSN štatút nečlenského pozorovateľa

Valné zhromaždenie OSN dnes väčšinou hlasov formálne súhlasilo so zmenou štatútu palestínskych území z pridruženej "entity" na nečlenský pozorovateľský štát.

S týmto krokom vyslovilo súhlas 138 zo 193 členských štátov VZ OSN, deväť (Česká republika, USA, Izrael, Kanada, Marshallove ostrovy, Mikronézia, Nauru, Palau, Panama) bolo proti a 41 sa zdržalo hlasovania. Palestínčanom stačila na zmenu štatútu jednoduchá väčšina 97 hlasov.

Takýto výsledok hlasovania sa očakával. Izrael a Spojené štáty však varovali, že v takomto prípade pozastavia prísun finančných prostriedkov pre Palestínsku samosprávu.

USA následne prostredníctvom svojej veľvyslankyne v OSN Susan Riceovej vyzvali Palestínčanov a Izraelčanov, aby obnovili priame mierové rozhovory bez predbežných podmienok vo všetkých otázkach, ktoré ich rozdeľujú. Riceová prisľúbila, že Washington bude obe strany "energicky" podporovať v tomto úsilia.

Uznanie Palestíny je však platné iba v rámci OSN. Rovnaký štatút má Vatikán. Palestínski zástupcovia sa budú môcť zúčastňovať na práci výborov a vystupovať v nich v rozprave, Palestína však nie je plnoprávnym členom OSN a vo Valnom zhromaždení nemá hlasovacie právo. Žiadny členský štát OSN nie je povinný uznať Palestínu.

Reakcie na formálne uznanie Palestíny

Americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová vo štvrtok kritizovala Valné zhromaždenie OSN, ktoré formálne súhlasilo so zmenou štatútu palestínskych území z pridruženej entity na nečlenský pozorovateľský štát. Označila to za "nešťastný a kontraproduktívny" krok, ktorý kladie ďalšie prekážky na ceste k mieru, uviedla agentúra Reuters.

"Iba prostredníctvom priamych rokovaní môžu Palestínčania a Izraelčania dosiahnuť mier, ktorý si obe strany zaslúžia," povedala Clintonová vo Washingtone vo svojom prejave na podujatí organizovanom časopisom Foreign Policy.


Palestínsky prezident Mahmúd Abbás vo vystúpení pred hlasovaním povedal, že je to "posledná šanca", ako zachrániť riešenie situácie v podobe dvoch štátov - Palestíny s východným Jeruzalemom ako hlavným mestom a Izraela.

"Vyzývam Valné zhromaždenie, aby dnes vydalo rodný list palestínskeho štátu," povedal. "Prišli sme za vami s otvorenými ranami z nedávnej izraelskej agresie. Ešte pochovávame našich mučeníkov," uviedol ďalej Abbás. Na mierové politické a diplomatické úsilie Palestíny o získanie štatútu pozorovateľa odpovedal Izrael podľa Abbása prívalom hrozieb. Niektoré z nich uskutočnil "barbarským a hrozným spôsobom, ako pred niekoľkými dňami v Gaze".

"Tým, že sa Palestínčania obrátili na OSN, porušili dohody s Izraelom a Izrael bude podľa toho konať," uviedol v reakcii na Twitteri úrad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Abbásove slová na pôde OSN boli "nepriateľské a jedovaté" a plné "falošnej propagandy". "To nie sú slová človeka, ktorý chce mier," konštatoval Netanjahuov úrad.

Izraelský veľvyslanec v OSN Ron Prosor v rozprave obvinil Palestínčanov, že v rozpore so svojimi sľubmi sa neusilujú o mier. "Izrael chce mier. Opakovanie sme podávali ruku. Odpoveďou bolo odmietnutie, násilie a terorizmus," povedal Prosor. Palestínčania podľa neho využili každý ústupok na novú agresiu. "Pásmo Gazy sa stalo základňou na odpaľovanie rakiet na Izrael. A my nedovolíme, aby sa stalo základňou pre iránsky terorizmus," konštatoval Prosor.

Z členských krajín EÚ nepodporuje zmenu štatútu palestínskych území okrem iných Nemecko, ktoré sa pri hlasovaní zdržalo. Podľa svojho veľvyslanca v OSN Petra Wittiga by to mohlo skomplikovať mierové rozhovory. Nemecko podporuje model dvoch štátov, ale "palestínsky štát môže vzniknúť iba prostredníctvom priamych rozhovorov s Izraelom."

Naopak, Francúzsko si podľa svojho veľvyslanca Gérarda Arauda v OSN myslí, že nový štatút palestínskych území môže byť krokom na ceste k modelu dvoch štátov.

Tisíce Palestínčanov v noci nadnes oslavovali hlasovanie vo VZ OSN na západnom brehu Jordánu a v pásme Gazy ohňostrojmi, trúbením a streľbou do vzduchu. Hoci pásmo Gazy kontroluje od roku 2007 radikálne islamské hnutie Hamas, vidieť bolo aj žlté vlajky umierneného Fatahu a obyvatelia prevolávali prezidenta Mahmúda Abbása za "hrdinu", informovala agentúra DPA.

Najväčšie zhromaždenie sa konalo v Ramalláhu, politickom a hospodárskom centre na Západnom brehu, kde asi 3000 ľudí sledovalo Abbásov bojovný prejav. Vedľa premietacieho plátna visel obrovský plagát zosnulého palestínskeho vodcu Jásira Arafata. Muži, ženy a deti tancovali v rytme vlasteneckej hudby a kričali "Palestína, Palestína". V rozhlase vysielali piesne ako S Božou pomocou vyhlásime náš štát, napísala DPA.


Mohlo by vás zaujímať

TOP videá