Hovorí vám niečo pojem finančný stalking? Podľa štatistík s ním má skúsenosť každá piata žena

Hovorí vám niečo pojem finančný stalking? Podľa štatistík s ním má skúsenosť každá piata žena
Zdroj foto: SITA/AP
Stalking, teda prenasledovanie, môže mať formu sledovania financií zo strany partnera. Obeťami sú najmä mladí ľudia a ženy. 365.bank uvádza, že podľa dostupných štatistík má takúto skúsenosť každá piata žena v EÚ. Špecifikom stalkingu je podľa banky aj finančný stalking, ktorý sa vyskytuje najmä v partnerských vzťahoch.

Špecifickým problémom, na ktorý upozorňuje banka, je finančný stalking, teda sledovanie finančnej situácie, stavu platobných kariet či výdavkov a celkovo preverovanie účtov. Zvyčajne k nemu dochádza najmä zo strany bývalého partnera. Podľa PR manažérky banky Lindy Valko Gálikovej ide o nežiaduci stav, ktorý je potrebné urýchlene riešiť.

"V tomto prípade odporúčame zmeniť si prihlasovacie údaje a všetky nastavenia k bankovému účtu, či už do internet bankingu alebo mobilnej aplikácie. Pokiaľ ide o účty, ktoré sú vedené s disponentom, je dobré kontaktovať banku a zrušiť všetky formy disponovania, vrátane platobnej karty. Klientom odporúčame si tiež skontrolovať, či nie je ich mobilná aplikácia aktivovaná na viacerých zariadeniach a tieto odpárovať," konštatovala Valko Gáliková. Ak situácia eskaluje, je podľa nej vhodné obrátiť sa na orgány činné v trestnom konaní.

Prenasledovanie zo strany partnera zvyčajne trvá v priemere vyše dvoch rokov. Podľa dostupných dát drvivá väčšina obetí potvrdila, že sa začalo ešte v čase, kým vzťah fungoval, pričom situácia sa vyostrila po odlúčení. Celoeurópsky prieskum sledujúci vývoj násilia páchaného na ženách uvádza, že skúsenosť so stalkingom má v EÚ až každá piata žena.  

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá