Ukrajina vraj nepodľahne provokáciám. Zelenskyj vyzval EÚ, aby zachovala jednotu

Ukrajina vraj nepodľahne provokáciám. Zelenskyj vyzval EÚ, aby zachovala jednotu
Zdroj foto: TASR/AP
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval v pondelok Európsku úniu, aby zachovala jednotu všetkých členských štátov EÚ pri ochrane suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny. Ukrajina podľa neho nepodľahne provokáciám a spolu s partnermi si zachová pokoj a zdržanlivosť.

Podľa agentúry Ukrinform to Zelenskyj uviedol v pondeľnajšom telefonickom rozhovore s predsedom Európskej rady Charlom Michelom, s ktorým diskutovali o politických a diplomatických spôsoboch deeskalácie situácie na Ukrajine a možnosti prípravy preventívnych sankcií. Zelenskyj sa v telefonáte s Michelom poďakoval predstaviteľom krajín EÚ, ktorých diplomati zostávajú na Ukrajine a "podporujú nás svojou prácou".

Zelenskyj a Michel diskutovali aj o tom, ako Európska únia v tejto fáze pripravuje široký balík preventívnych ekonomických, politických a bezpečnostných sankcií, ktoré by mohli zbrzdiť  potenciálnu ďalšiu eskaláciu.

Ukrajinský prezident okrem toho zdôraznil potrebu zabezpečiť v súčasnej bezpečnostnej situácii aj stabilný rozvoj domácej ekonomiky. V tejto súvislosti sa poďakoval EÚ za rozhodnutie o pridelení makrofinančnej pomoci vo výške 1,2 miliardy eur, ku ktorému došlo najmä v dôsledku jeho nedávneho rozhovoru s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou.

Táto podpora podľa šéfky EK pomôže Ukrajine "pokryť finančné potreby v súvislosti s možným ozbrojeným konfliktom a podporí snahy Ukrajiny o posilnenie jej odolnosti". Ukrinform dodal, že Zelenskyj na pondelok podvečer zvolal zasadnutie Rady národnej bezpečnosti. Hovoriť sa na ňom má o opatreniach na zaistenie bezpečnosti štátu pred vnútornými a vonkajšími hrozbami, o aktuálnom stave v ekonomike, energetike, ako aj o boji proti pandémii koronavírusu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá