Poľsko hlási rekordných vyše 40-tisíc prípadov nákazy, počet hospitalizácií klesol

Poľsko hlási rekordných vyše 40-tisíc prípadov nákazy, počet hospitalizácií klesol
Zdroj foto: TASR/AP
V Poľsku pribudlo za uplynulých 24 hodín rekordných 40.876 prípadov nákazy koronavírusom a 193 súvisiacich úmrtí. Informovalo o tom v sobotu ministerstvo zdravotníctva, píše agentúra PAP.

V krajine tak po piatkových 36.665 prípadoch nákazy evidujú ďalší rekordný prírastok novoinfikovaných. Počet hospitalizovaných pacientov s covidom klesol z piatkových 13.624 na 13.504, z toho 1274 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Poľsko má v súčasnosti k dispozícii približne 31-tisíc nemocničných lôžok pre covidových pacientov a 2723 pľúcnych ventilátorov.

Poľsko zaznamenalo od začiatku pandémie vyše 4,4 milióna prípadov nákazy a takmer 104-tisíc úmrtí. V karanténe je aktuálne zhruba 828-tisíc obyvateľov. Proti koronavírusu je úplne zaočkovaných takmer 57 percent z 38 miliónov obyvateľov a viac než deväť miliónov ľudí dostalo aj posilňujúcu dávku vakcíny.

Podľa mnohých zdravotníkov nie je Poľsko pripravené na súčasnú piatu vlnu nákazy, ktorá môže neprimerane zaťažiť už aj tak preťažené zdravotníctvo zápasiace s nedostatkom a vyčerpaním lekárov a sestier. 

Poľské zdravotnícke úrady očakávajú, že v priebehu budúceho týždňa môže v dôsledku šírenia koronavírusového variantu omikron denne pribúdať až 50-tisíc infikovaných.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá