Súd vo Francúzsku udelil tresty viacerým Sarkozyho spolupracovníkom. Čaká ich väzenie i pokuty

TA3 TASR
21.1.2022 22:31

Súd v Paríži v piatok udelil tresty viacerým bývalým spolupracovníkom francúzskeho exprezidenta Nicolasa Sarkozyho, ktorí čelili obvineniam zo zneužívania verejných financií a klientelizmu.

Nicolas Sarkozy 1140px (SITA/AP)
SITA/AP

Informovali o tom agentúra AFP a DPA. Claudovi Guéantovi, bývalému šéfovi štábu exprezidenta, súd udelil ročný trest odňatia slobody. Odsedieť si musí osem mesiacov, ďalšie štyri sú podmienečné, píše DPA. 

Ďalší Sarkozyho poradca Patrick Buisson dostal dvojročný podmienečný trest a pokutu vo výške 150-tisíc eur. Bývalý riaditeľ Sarkozyho kabinetu Emmanuelle Mignon bol odsúdený na polročný podmienečný trest. Taký istý trest dostal aj bývalý konzultant Pierre Giacometti, ktorý musí zaplatiť aj pokutu 70-tisíc eur. Sarkozyho bývalého asistenta Juliena Vaulreho súd od obvinení oslobodil.

Samotný Sarkozy medzi obžalovanými nebol a odmietol aj vypovedať ako svedok, píše AFP. Sám však čelí vyšetrovaniu v súvislosti s viacerými trestnými činmi. Koncom septembra bol uznaný za vinného z nelegálneho financovania svojej volebnej kampane z roku 2012. 

Parížsky súd mu vymeral trest odňatia slobody na jeden rok, ktorý si môže odpykať aj v domácom väzení. Vlani v marci dostal trojročný trest za korupciu a zneužitie moci, z čoho dva roky mu súd vymeral podmienečne. Sarkozy (66) v oboch prípadoch podal odvolanie. Exprezident takisto čelí obvineniam z údajného ilegálneho financovania svojej úspešnej predvolebnej kampane z roku 2007.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok