Z možnej ruskej agresie majú obavy aj pobaltské štáty. Ukrajincom pošlú protitankové a protilietadlové strely

Z možnej ruskej agresie majú obavy aj pobaltské štáty. Ukrajincom pošlú protitankové a protilietadlové strely
Zdroj foto: TASR/AP
Estónsko, Lotyšsko a Litva v piatok oznámili, že pošlú Ukrajine protitankové a protilietadlové strely, aby sa mohla brániť "v prípade možnej ruskej agresie".

Informovala o tom agentúra AFP. Tieto tri postsovietske pobaltské štáty uviedli, že pošlú Ukrajine americké strely typu Javelin a Stinger po tom, čo začiatkom tohto týždňa na to dostali povolenie od Washingtonu.

"Vo svetle zvýšeného vojenského tlaku Ruska na Ukrajinu a jej okolie sa pobaltské štáty rozhodli reagovať na potreby Ukrajiny a poskytnúť jej dodatočnú pomoc súvisiacu s obranou," uvádza sa vo vyhlásení trojice krajín. "Táto pomoc ďalej posilní schopnosť Ukrajiny brániť svoje územie a obyvateľstvo v prípade možnej ruskej agresie," dodali.

Estónsko poskytne Ukrajine protitankové strely Javelin, zatiaľ čo Lotyšsko a Litva protilietadlové strely Stinger.

"Úprimne dúfame, že Ukrajina nebude musieť použiť tieto zbrane," povedal litovský minister obrany Arvydas Anušauskas. "Pobaltské štáty naliehajú na Rusko, aby zastavilo svoje agresívne a nezodpovedné správanie," dodal. Litovské ministerstvo uviedlo, že zbrane budú dodané "v najbližšej budúcnosti". Estónsky minister obrany Kalle Laanet povedal, že "je dôležité podporovať Ukrajinu všetkými možnými spôsobmi".

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá