Vo Francúzsku parlament označil zaobchádzanie s Ujgurmi zo strany Číny za genocídu

Vo Francúzsku parlament označil zaobchádzanie s Ujgurmi zo strany Číny za genocídu
Zdroj foto: SITA
Francúzsky parlament vo štvrtok odsúdil "genocídu" Číny proti jej ujgurskému moslimskému obyvateľstvu. Najnovšie uznesenie môže narušiť vzťahy medzi Parížom a Pekingom dva týždne pred začiatkom zimných olympijských hier 2022 v Pekingu.

Za nezáväznú rezolúciu hlasovalo 169 prítomných zákonodarcov. Iba jeden poslanec bol proti. Text dokumentu navrhli opoziční socialisti, avšak podporila ho aj vládna strana prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybe.

"Národné zhromaždenie oficiálne uznáva násilie páchané Čínskou ľudovou republikou proti Ujgurom ako zločiny proti ľudskosti a genocídu," píše sa v uznesení. 

Zákonodarcovia vyzvali vládu

Zákonodarcovia tiež vyzvali francúzsku vládu, aby prijala "potrebné opatrenia v rámci medzinárodného spoločenstva a vo svojej zahraničnej politike voči Číne" na ochranu Ujgurov v autonómnej oblasti Sin-ťiang na západe Číny.

"Čína je veľmoc. Milujeme čínsky ľud. Odmietame sa však podriadiť propagande tamojšieho režimu, ktorý sa spolieha na našu zbabelosť," vyhlásil šéf Socialistickej strany Olivier Faure. Ten v parlamente spomenul svedectvá Ujgurov, ktorí opísali podmienky v internačných táboroch. Muži a ženy tam podľa nich boli vystavení znásilňovaniu a mučeniu, ako aj núteným transplantáciám orgánov.Informovala o tom agentúra AFP.

Čínske veľvyslanectvo v Paríži označilo rezolúciu za nezmyselný dokument, ktorý ohovára krajinu.

Rezolúcia môže narušiť vzťahy

"Príslušné uznesenie predstavuje ohováranie a stigmatizáciu Číny a brutálne zasahuje do vnútorných záležitostí krajiny. Dokument dôrazne odsudzujeme... Máme tiež vážne obavy z toho, že príslušná rezolúcia vážne poškodí čínsko-francúzske vzťahy, ako aj dôveryhodnosť a obraz Francúzska v očiach Číňanov," uviedol hovorca veľvyslanectva v písomnom stanovisku.

Podobnú rezolúciu prijali ešte minulý rok v Británii, Holandsku či Kanade. Vláda USA označila zaobchádzanie s Ujgurmi za genocídu ešte počas vládnutia prezidenta Donalda Trumpa.

Viaceré krajiny oznámili bojkot

Viaceré krajiny už oznámili diplomatický bojkot zimných olympijských hier v Pekingu, ktoré sa začnú 4. februára.

Ujguri sú turkický národ a väčšina z nich vyznáva islam. V čínskej autonómnej oblasti Sin-ťiang tvoria väčšinu obyvateľstva. Spomínaný región je bohatým na nerastné suroviny a ťažbu, dôležitý pre poľnohospodársku produkciu najmä pestovanie bavlny a je tiež priemyselným centrom. Podľa odhadov expertov OSN sa v uplynulých rokoch ocitlo v čínskych pracovných táboroch vyše milióna Ujgurov a príslušníkov iných moslimských menšín v rámci vládnej kampane na asimiláciu etnických menšín v Číne. Peking všetky tieto obvinenia dlhodobo odmieta.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá