Na odporúčanie špecialistu predpísali všeobecní lekári v minulom roku milióny receptov

Na odporúčanie špecialistu predpísali všeobecní lekári v minulom roku milióny receptov
Zdroj foto: SITA/AP
Všeobecní lekári predpísali na odporúčanie špecialistov v minulom roku 6.214.546 receptov na lieky. V roku 2020 ich bolo 6.992.481. Vyplýva to z dát, ktoré poskytli všetky tri zdravotné poisťovne.

Podľa dát Všeobecnej zdravotnej poisťovne na odporúčanie špecialistom vydali všeobecní lekári v roku 2020 celkom 5.026.777 receptov na lieky. V roku 2021 to bolo celkom 4.386.499 predpisov. Z údajov zdravotnej poisťovne Dôvera vyplýva, že v roku 2021 predpísali všeobecní lekári na základe odporúčania špecialistu 1.456.000 receptov. Rok predtým takto obvodní lekári predpísali 1.578.000 receptov.

Zdravotná poisťovňa Union uvádza, že v minulom roku všeobecní lekári na odporúčanie lekárov predpísali 372.047 receptov, rok predtým to bolo 387.704. Nové pravidlá predpisovania liekov, ktoré priniesla novela zákona o lieku, presadili poslanci národnej rady za klub OĽANO Eva Horváthová, Marek Šefčík a Marek Krajčí. Zdôvodňovali to požiadavkou všeobecných lekárov a tým, že tzv. delegovaná preskripcia administratívne extrémne preťažuje ambulancie všeobecných lekárov a zbytočne sa zvyšuje ich návštevnosť.

Zmenu kritizujú viacerí predstavitelia odborných lekárskych spoločností a hlavní odborníci z ministerstva zdravotníctva. Vyzvali šéfa rezortu Vladimíra Lengvarského, aby pozastavil účinnosť novely a inicioval diskusiu dotknutých strán.

Poslankyňa Horváthová po štvrtkovom rokovaní zainteresovaných strán avizovala, že problémy v súvislosti so zmenou predpisovania liekov má riešiť platforma, v ktorej budú predstavitelia odborných lekárskych spoločností. Návrhy riešení by podľa prezidentky Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Moniky Paluškovej mali byť vypracované do pondelka.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá