Vytvorila nový svetový rekord. Ako najmladšia žena dokončila sólový oblet Zeme

Vytvorila nový svetový rekord. Ako najmladšia žena dokončila sólový oblet Zeme
Zdroj foto: TASR/AP
Mladá belgicko-britská pilotka Zara Rutherfordová vytvorila nový svetový rekord, keď ako najmladšia žena vo štvrtok úspešne dokončila sólový oblet Zeme. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

 So svojím ultraľahkým jednomotorovým lietadlom Shark Aero slovenskej výroby pristála 19-ročná Rutherfordová na západe Belgicka – po 155 dňoch od štartu. Držiteľkou predmetného rekordu bola od roku 2017 doteraz 30-ročná americká letkyňa Shaesta Waizová.

Celkovým rekordérom však zostáva Brit Travis Ludlow, ktorý stanovil tento štandard vlani ako 18-ročný. Rutherfordovej globálny let mal trvať tri mesiace, ale v dôsledku nepriaznivého počasia a problémov s vízami sa jej misia predĺžila približne o dva mesiace.

Nepriaznivé poveternostné podmienky panovali aj v posledný deň jej obletu – na letisku v belgickom Kortrijku mrholilo. Rutherfordová počas letu musela čeliť viacerým výzvam – v oblasti ruskej Sibíri panovali teploty na úrovni mínus 35 stupňov Celzia, zatiaľ čo v Indonézii bolo 32 stupňov Celzia. Cestu jej komplikoval aj dym z prírodných požiarov či tajfúny.

Pilotka absolvovala trasu dlhú celkovo 52.000 kilometrov, zastavila sa na piatich kontinentoch a navštívila 41 krajín. Obaja rodičia Rutherfordovej sú piloti. Sama začala lietať ako 14-ročná. Svojím obletom Zeme chcela letkyňa nadchnúť mladé ženy a dievčatá na celom svete pre letectvo, vedu a technológie.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá