Žilinka spôsobil podpisom spolupráce s ruskou prokuratúrou Slovensku hanbu, myslí si Šeliga

Aktualizované:
Žilinka spôsobil podpisom spolupráce s ruskou prokuratúrou Slovensku hanbu, myslí si Šeliga
Zdroj foto: TA3 / David Duducz
Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka spôsobil podpisom spolupráce s ruskou generálnou prokuratúrou Slovensku medzinárodnú hanbu. Vo štvrtok to uviedol poslanec Národnej rady SR zo strany Za ľudí Juraj Šeliga. V tejto súvislosti požiadal predsedu ústavnoprávneho parlamentného výboru, aby pozval generálneho prokurátora vysvetliť tieto kroky.

Stančík chce zvolať výbor, Kéry na to nevidí dôvod

Poslanec Národnej rady SR Andrej Stančík chce, aby generálny prokurátor Maroš Žilinka prišiel na rokovanie parlamentného zahraničného výboru objasniť svoju cestu do Moskvy na oslavy 300. výročia ruskej prokuratúry. Predsedu výboru Mariána Kéryho chce požiadať o zvolanie mimoriadneho zasadnutia. Kéry na rokovanie o tejto téme nevidí dôvod, nemá problém so Žilinkovou cestou. Tvrdí, že výbor nie je generálnemu prokurátorovi nadriadený.

"Marošovi Žilinkovi dávame možnosť, aby návštevu dostatočne vysvetlil. Takáto návšteva je v kontexte súčasnej situácie na Ukrajine a hromadenia ruských síl na jej hraniciach necitlivá a vzbudzuje množstvo otáznikov," uviedol Stančík v stanovisku. 

"Pán Žilinka vôbec nespomínal tzv. kauzu uneseného Vietnamca, keď sa mal únos stať cez Ruskú federáciu, ktorá mala na tom participovať. Nezastal sa politických väzňov, nič nehovoril o vraždách novinárov v Rusku," tvrdí Šeliga. Volá po jednotnej zahranično-politickej orientácii Slovenska a odmietaní agresie proti Ukrajine a iným krajinám.

Podľa Šeligu ide o hanbu

"Žilinka spôsobil Slovensku medzinárodnú hanbu a z časti spochybnil našu zahranično-politickú orientáciu z toho dôvodu, aby mohol organizovať workshopy s ruskou prokuratúrou," zdôraznil Šeliga. Považuje to za poškodenie dobrého mena slovenskej prokuratúry.

Kritizuje aj rozhodovanie prokuratúry o sťažnostiach vyšetrovateľov NAKA proti vznesenému obvineniu. "V niektorých prípadoch reaguje promptne, bez akéhokoľvek zaváhania. V iných prípadoch, ako keby sa ich to netýkalo," dodal. Na koaličnej rade sa podľa Šeligu otvorila téma reformy prokuratúry. "Mária Kolíková povedala, že to nemá v pláne. Ja si myslím, že by koalícia mala prehodnotiť svoje plány a venovať tomuto zvýšenú pozornosť," uviedol.

Generálna prokuratúra SR na vyjadrenie Šeligu nebude reagovať, uviedol hovorca Dalibor Skladan. 

Žilinka sa minulý týždeň v Moskve zúčastnil na oslavách 300. výročia ruskej prokuratúry. S tamojším generálnym prokurátorom podpísal program spolupráce v rokoch 2022 a 2023. Zahŕňa dva okrúhle stoly, workshopy či odborné stretnutie. 

Diskutovať sa má o spolupráci pri extradíciách. Tiež o problematike dodržiavania zákonov v oblasti životného prostredia, ochrany práv sociálne slabších skupín či stíhaní korupcie. Má sa uskutočniť aj workshop o boji proti počítačovej kriminalite či proti nadnárodnému organizovanému zločinu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá